Nazywam się Paula Dzikowicz-Proć

Jestem behawiorystą oraz trenerem psów. Pomagam stworzyć satysfakcjonującą relację między człowiekiem, a zwierzęciem oraz osobami z jego otoczenia. Udzielam wsparcia w usuwaniu lub redukowaniu niepożądanych /niepokojących zachowań zwierzęcia, na które skarży się właściciel. Określam problem i jego przyczynę. Przedstawiam propozycje określonej terapii w celu poradzenia sobie z daną sytuacją.

Od najwcześniejszych lat miałam możliwość kontaktu ze zwierzętami. Wychowywałam się z psami, królikami, wężami i drapieżnymi ptakami. Kontakt z nimi był dla mnie ogromnym doświadczeniem i wspaniałym budowaniem pozytywnych, dobrych relacji ze zwierzętami.

To wspaniałe doświadczenie spowodowało chęć pracy ze zwierzętami – stąd po wielu latach nauki zdecydowałam się zostać behawiorystą i trenerem psów. Na początku pogłębiałam swoją wiedzę praktyczną z własnymi psami. Nie brakowało mi też teorii, którą zapełniałam nie jedną książką. Kończąc Technikum Ochrony Środowiska postanowiłam, że ukierunkuje się bardziej w pracę ze zwierzętami. Uczęszczałam na zajęcia jako wolny słuchacz na kierunkach studiów tj. Zootechnika i Kynologia. Zajęcia te pomogły mi w zdobywaniu wiedzy, której mogłabym nie zdobyć na kursach czy seminariach.

Z czasem podjęłam pracę jako petsitterka(osoba opiekująca się zawodowo zwierzętami). Pełna wiedzy i doświadczeń podjęłam decyzje o zakupie pierwszej kotki. Wybór padł na piękną kotkę Bengalską, aktualnie ma 4 lata i obala wszelkie stereotypy dzikości tej rasy. Jest bardzo mądra, oddana i przywiązana do nas, co najważniejsze nie wykazuje dominującej natury. To właśnie ona nauczyła mnie jak można porozumieć się z kotem, jak odczytywać sygnały i jak poprawiać nasze wspólne relacje, tak by każdy był szczęśliwy 🙂

Największym moim marzeniem było dojście do momentu w którym mogłabym rozpocząć pracę z dzikimi zwierzętami. Dlatego też, aktualnie dołączyła do naszej rodziny kotka z gatunku Serwal Afrykański, która okazała się poważnym wyzwaniem:)

Pierwszym napotkanym problemem było odpowiednie wprowadzenie nowej kotki do kotki rezydentki.

Tak było dość nerwowo. Z biegiem czasu potrafiły nauczyć się wspólnej zabawy. Kotka z tego gatunku zachowuje się jak koto-pies. Jest kotem, ale można zaobserwować również chęć do nauki komend oraz wspaniałą zabawę w bieganiu za piłką, co leży bardziej w naturze psa 🙂 Jest to dziki kot, lecz udomowiony.

To one teraz uczą mnie jak wyglądają instynkty kocie, jak wygląda ich wspólna komunikacja i dzięki nim mogę sporo zaobserwować, jak i dzielić się tą wiedzą z innymi.

O mnie
Wspólny odpoczynek : ) to oznaka dobrej i pozytywnej relacji
O mnie
Miziania i ciepełka nigdy za wiele 🙂

Tak właśnie nabrałam wiedzy praktycznej i potrzebowałam poszerzyć również swoje doświadczenie o teorię. Dlatego ukończyłam Kurs Zoopsychologa potwierdzony Certyfikatem oraz Zaświadczeniem MEN i legitymacją zawodu, dokształciłam się jako Behawiorysta Zwierzęcy otrzymując certyfikat i zaświadczenie kursu. Zdobyłam również kwalifikacje Instruktora Rekreacji Ruchowej o specjalności – Instruktor Szkolenia Psów. Rozpoczęłam praktykę w Szkole dla Psów w Szczecinie pod bacznym okiem profesjonalistów jako behawiorysta i instruktor szkolenia psów. Odbyłam również staż zagraniczny w firmie Eco Falconry(Irlandia) gdzie pracowałam z dzikimi gatunkami ptaków drapieżnych, pracując jako pomoc sokolnika, a dodatkowo byłam trenerem /behawiorystą psów myśliwskich mogłam poszerzać swoją wiedzę i praktykę z tymi rasami psów. Współpracuje z Oddziałem Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami w Szczecinie od marca 2018 roku, gdzie pomagam rozwiązać problemy behawioralne psów oraz kotów, które się tam znalazły. Dzięki temu umożliwiam ich szybszą i docelową adopcje. Nawiązałam również współpracę ze Stowarzyszeniem “My 3, Koty i Psy”, pomagam adoptowanym zwierzętom i ich właścicielom stworzyć dobrą i szczęśliwą relację:) Dodatkowo wykładam prelekcje w szczecińskich przedszkolach i szkołach, dzięki którym mogę edukować dzieci od najmłodszych lat jak poprawnie zająć się zwierzętami oraz jakie mają potrzeby nasze futerkowe pupile.

“Najważniejsza jest praktyka, najlepsza teoria nie zastąpi praktyki 🙂 “

Najważniejsze w pracy ze zwierzętami jest ciągłe dokształcanie się w różnych warsztatach, seminariach czy webinariach. Dzięki takim możliwością mogę poznać różne sposoby pracy każdych z osób, jak również dowiedzieć się jak bardzo różni się powszechna wiedza na temat zachowań np. psów, która do tej pory była najczęściej kojarzoną i interpretowaną “teorią dominacji”, a jednak ciągłe pogłębianie wiedzy sprawia, że na nowo poznajemy psie zachowania.

Dlatego tak, ważne jest by dokształcać się i poznawać najlepsze i odpowiednie techniki pracy, które mogę wykorzystać by pomóc Państwa pupilom 🙂

Biorę udział również w różnych seminariach i warsztatach tj. :

 • Seminarium pt.”Kot w domu: profilaktyka problemów z zachowaniem i prawidłowa opieka” lek. wet. Jolantą Łapińską
 • Warsztaty ” Podstawy Wystawiania Psa ” organizowane przez Szkołę Pies Potrafi w Szczecinie
 • Seminarium ” Aport i Dummy ” z Katarzyną Chrobak w Międzyzdrojach
 • Warsztaty ” Nose Worka ” pod bacznym okiem Magdaleny Szewczyk Dzido
 • Seminarium pt.” Lęki i fobie psów i kotów” z lek.wet. Jolantą Łapińską
 • Webinarium “Agresja i Reaktywność “Dog Training Academy Małgorzata Woźniak
 • Ogólnopolska Konferencja Behawioryzmu Zwierząt “Relacja Człowiek-Pies i sposoby jej budowania”- organizowana przez stowarzyszenie behawiorystyczne Dogtryna, Warszawa 2018
 • Webinarium “Równaj”- Luźna smycz organizowane przez PsieABC Szkolenie Psów, Warszawa 2018
 • Prelekcja w Przedszkolu nr 59 w Szczecinie pt.” Dobra i bezpieczna opieka nad zwierzętami “- organizator spotkania TOZ w Szczecinie(prelekcje prowadziłam osobiście)
 • Webinarium “Nie Nie Rusz”- organizowane przez PsieABC Szkolenie Psów Emilia Czechowicz, Warszawa 2018
 • Kurs”Terapia psów z problemami behawioralnymi” – mgr inż. Agata Kokocińska-Kusiak / lek.wet. Martyna Woszczyło – Warszawa 2018/2019
 • Cykl Webinarów- “Motywacja-Pobudzenie-Samokontrola” – PsieABC Emilia Czechowicz /Magda Kierszniewska, Warszawa 2019
 • Seminarium “Masaż i Ruch- uaktywnij psa na wiosnę”- Anita Chylarecka Malivio-masaż psów i koni/ Joanna Jankowska, Szczecin 2019
 • Seminarium “Strategie komunikacji wewnątrz i między gatunkowej u psów
  (Canis familiaris)”- mgr Katarzyna Wawryniuk(EduAnimalis), Szczecin 2019
 • Seminarium “Mechanizmy uczenia się u zwierząt na przykładzie psów i nie tylko”mgr Katarzyna Wawryniuk(EduAnimalis), Szczecin 2019
O mnie
W towarzystwie rodzinnego Puchacza