Ładowanie…

Agresja czy zachowania agresywne ?

Czy naprawdę psy mogą być agresywne? Czy my ludzie mamy wpływ na nasze czworonogi, a może nasz pies nigdy nie był agresywny a nagle rzucił się na człowieka /dziecko ? Czym się różni komunikacja agresywna od agresji ? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć i wyjaśnić jak jest naprawdę.

owczarek niemiecki

Pies jest drapieżnikiem.

Agresja jest naturalnym zachowaniem u tych zwierząt. Jest ona nawet umieszczona w psim etogramie. Dzięki temu pies mógł przeżyć, bronić się podczas zagrożenia.

Dziś, w psiej naturze nie leży agresja. Zwierzaki te prezentują  takie zachowania zazwyczaj w momentach zagrożenia. Są rasy psów z predyspozycją do agresji, które potrzebują konsekwencji i szkoleń by zapanować nad ich charakterem. Oczywiście każda rasa psa wymaga ćwiczeń, ponieważ wtedy rozwijamy psie móżdżki i relacje z nimi 🙂

Powróćmy do tematu agresji.

Pies zanim zacznie prezentować zachowania agresywne wysyła do nas szereg komunikatów, jak w danej sytuacji się akurat czuje. Często, my jednak tych komunikatów nie widzimy, nie odczytujemy ich jako psiej mowy tylko groźbę, co gorsze zdarza się często że człowiek przegania psa, krzyczy czy go wtedy bije.

I niestety doprowadzamy do tego, że nasz kochany czworonóg nie będzie już się z nami komunikował, nie pokaże jak źle się czuje w sytuacji tylko zacznie od razu atak, dla niego znaczy to raczej ” albo ucieknę, albo zaatakuje i będę żyć”.

Tak ważne jest byśmy wiedzieli jakie są to sygnały, co oznaczają i jak postąpić by nie pogorszyć sytuacji.

Zdarzają się w naturze osobniki agresywne.

Niestety coraz więcej przypadków psów agresywnych to wina właścicieli. Właściciele popełniają szereg błędów w wychowaniu psa, komunikacji z psem, brakiem konsekwencji. Oczywiście wiele innych dodatkowych czynników może się składać na to dlaczego pies jest agresywny, co nie znaczy  że człowiek się do nich nie przyczynił.

agresja

Pierwsze sygnały, kiedy nasz psiak nie czuje się komfortowo w danej sytuacji:

    • ziewanie,
    • mruganie,
    • oblizywanie nosa,
    • odwracanie głowy/ ciała,
    • podnoszenie łapy,
    • odchodzenie,
    • kulenie się,
    • wpatrywanie się
    • zastyganie bezruchu

Kolejnym sygnałem, którym odczytujemy już jako agresje to:

    • unoszenie warg,
    • warczenie
    • kłapanie zębami w powietrzu,
    • gryzienie.

Zachowania te nie są typową agresją, jest to raczej sekwencja naturalnego zachowania. Pies zastosował cały ciąg sygnałów komunikacyjnych, które zazwyczaj sprzecznie odbieramy.

Jeśli zdarzy się sytuacja, w której pies prezentował powyższy sygnał lub też sygnały, a my zareagujemy agresją, złością i ukarzemy psa, to następnym razem psiak nie zastosuje sygnałów i spowoduje to od razu jego atak. Dlatego tak ważne jest byśmy nauczyli się tej komunikacji i w odpowiedni sposób reagowali.

Agresja, która powinna nas zaniepokoić  występuje wtedy, gdy pies bez ostrzegania atakuje. Wówczas jest to patologiczne zaburzenie zachowania, w takich przypadkach od razu powinniśmy szukać pomocy u behawiorysty. Który pomoże wyjść z tej sytuacji i naprawić te zachowania.

Agresja może mieć różne czynniki. Może wpływać źle na kontakt z człowiekiem, obcymi psami, dziećmi czy innymi zwierzętami domowymi.

Każde zachowanie, które Państwa zaniepokoi najlepiej skonsultować z behawiorystą.

Jako behawiorysta pomogę Państwu wyjść z tej kłopotliwej sytuacji.

Dzięki doświadczeniu uzyskanym poprzez pracę z psami schroniskowymi, dokształcaniu się na różnych seminariach i wykładach zagłębiam się w szczegóły pracy nad różnymi przypadkami.

Te doświadczenie wraz z moją pasją pomogą każdemu psiakowi w trudnych dla niego chwilach:)

Czym szybciej wybiorą się Państwo do specjalisty tym lepiej poradzimy sobie z tym problemem.

Jeśli przeczekamy i zgłosimy się zbyt późno możemy tylko spowodować jeszcze gorsze problemy i silniejszą agresję.

Przyglądajmy się naszym czworonogom i alarmujmy od razu każdy problem.

  1. Pracę z psiakiem zaczynam od wnikliwego wywiadu (każda informacja jest w takim momencie istotna, historia czworonoga, lata szczenięce, aż do czasu kłopotliwych zdarzeń/ zdarzenia )
  2. Odpowiedni dobór terapii (opowiadam jak wprowadzić zmiany w stosunku do psa, dostosować odpowiednie ćwiczenia z psem, które pomogą zmienić zachowanie/ przekierować, każde ćwiczenie będzie omówione, pokazane)
  3. Czas terapii zależy od wprowadzonych wszystkich zmian oraz od samego psa. Każdy pies jest inny. Jeden będzie potrzebował więcej czasu i dłuższą terapię, a drugi poradzi sobie z tym szybciej. Na czas terapii również wpływa poziom problemowego zachowania.

Więcej informacji o konsultacjach znajdziecie Państwo w zakładce Konsultacje Behawioralne.

Razem sprawimy by relacje czworonoga były tylko dobre 🙂