Zanim zdecydujemy się na psa, często stajemy przed wyborem jakiego psa byśmy chcieli… Wtedy mamy do wyboru psa danej rasy(zazwyczaj w wieku szczenięcym), psa ze schronisk fundacji czy stowarzyszeń w typie danej rasy lub konkretnego mieszańca. Dodatkowo dopada Nas pytanie jeśli zdecydujemy się uratować jakiegoś psiaka z instytucji, czy lepiej szczeniaka czy może dorosłego psa, a może jednak staruszka?

Stajemy na rozdrożu w podjęciu bardzo ważnej decyzji i tak naprawdę musimy często brać pod uwagę swoje preferencje co do typu psa jego pochodzenia i wieku, ale przede wszystkim powinniśmy brać psa takiego, który będzie pasował do Naszego stylu życia. Co to znaczy? Mam na myśli sytuację kiedy uwielbiamy psa rasy Border Coli, ale nasze życie jest zazwyczaj poza domem wracamy wieczorem i ciągle Nas nie ma jest to najgorsze co moglibyśmy zrobić sobie i psu by sprawić sobie rasę nie dopasowaną do naszego trybu i stylu życia. Najważniejsze by pies nie tylko odpowiadał naszym oczekiwaniom wizualnym, ale byśmy mogli mu zapewnić spełnienie jego potrzeb dla jego rasy:) Wtedy mamy psa spełnionego i szczęśliwego i co najważniejsze nie tworzą nam się problemy behawioralne spowodowane brakiem zapewnienia tych potrzeb:)

Moim jednak zamiarem w tym artykule nie jest opowiadanie o potrzebach danych ras i ich dopasowaniu do ludzi..

Lecz chciałabym się skupić mocno na temacie : ” Jakiego psa wybrać, schroniskowego czy hodowlanego “

Dlaczego tak ważny jest ten temat …. ?

Dlatego, że opieka nad szczeniakiem różni się od opieki nad psem schroniskowym (szczeniakiem, dorosłym czy staruszkiem).

Oczywiście psy działają podobnie. Nauka u psa odbywa się tak samo czy to pies schroniskowy czy hodowlany, lecz różnica znajduje się w momencie kiedy pies po przejściach ma zakodowane dane zachowanie i tu się robią tzw. schody/problemy. Kiedy szczeniak z hodowli zazwyczaj jest odchowany z matką do 8 tygodnia życia i dostajemy psiaka, który nie boi się ludzi/psów, buduje sobie świadomość o otaczającym go świecie i jest nakręcony na poznawanie świata. A jednak ze schroniska nawet wzięty szczeniak ma jakąś przeszłość i niestety często jej nie znamy. I w tym przypadku możemy dostać szczeniaka z fundacji czy schroniska, który jest mocno wycofany i problemowy. Nie mówiąc już o starszych psach, które są z odzysku i niestety ich przeszłość jest jeszcze gorsza i naładowana problemami, które z biegiem czasu wyjdą a nieświadomi opiekunowie napotkają te problemy.

Są przypadki również pseudo hodowli gdzie problemy są od początku, szczeniaki są przesiąknięte złymi nawykami itd. Są też hodowle gdzie pomimo starań jest problem tak np. było w naszym przypadku gdzie Serwal Afrykański był odebrany od razu od matki i widać było od początku jej problemy z tym związane np. odruch ssania sutków matki przekłada na kocyk, nie nauczyła się również od matki siły zgryzu itd.

Nie zamierzam również, zniechęcać do adopcji psiaków w potrzebie, a jedynie uświadomić jaka jest to odpowiedzialność. Często o wiele większa niż kupno szczeniaka hodowlanego. Z doświadczenia widzę jakie problemy często takie psiaki mają i czasami opiekunowie sobie niestety nie radzą pomimo szczerych chęci i adoptowanego psa znów oddają, a wpływ takiej sytuacji na psa jest ogromny.

Bardzo cieszę się, że są ludzie którzy adoptują psy ze schronisk, ale najważniejsze by być na tyle świadomym by psa pokochać i adoptować pomimo jego przeszłości i włożyć w szkolenie dużo pracy:)

 

29134754 2036057589978580 1355620892 n
Zadowolony cocker spaniel u swojej rodzinki 🙂
45573566 497890324058808 3772398182714048512 n scaled
Suczka mieszańca z Toz-u. Bardzo mądra i kochana z n niej psica 🙂

Jak już wspominałam każdy pies jakiego weźmiemy potrzebuje czasu jaki z nami spędzi i ogromnej ilości pracy by jego potrzeby były w pełni spełnione 🙂

Czy pies schroniskowy czy hodowlany potrzebuje odpowiednią dawkę ruchu, treningu, spacerów, odpoczynku, pracy mózgu i kształtowania i najważniejsze budowania świadomej relacji z przewodnikiem:)

Przy adopcji psa schroniskowego musimy mieć świadomość jego nieznanej przeszłości, lecz nie jest to warunkiem,że pies będzie miał problemy. Psy dobrze sobie radzą z problemami i przeszłości nie pamiętają, jedynie budują się im pewne uprzedzenia wynikające z różnych sytuacji. I jasne możemy trafić na psa który boi się innych psów czy jest agresywny z lęku do tych psów, może być pies wycofany do obcych ludzi czy też nie potrafiący sobie poradzić z samodzielnością w domu. Każda ta przypadłości jest jak najbardziej do wypracowania 🙂 Nie bójmy się problemów tylko pomóżmy psu pokazać” stary to nie jest straszne” 🙂 Pies uczony, że tak faktycznie te moje problemy nie są straszne przestanie prezentować niechciane zachowania 🙂

Uczmy psiak od razu, nie czekajmy aż pies się przyzwyczai do Nas i wejdzie nam na głowę, bo skorzysta z okazji “a to ja mogę wszystko”.

Pracujmy z problemem, ale nie bójmy się go 🙂 Mnóstwo dobrej energii i do przodu.

Praca ze szczeniakiem jest łatwiejsza, ponieważ szczeniak uczy się wszystkiego i łatwiej nam nad nim zapanować niż nad starszym psem. Dlatego też często bierzemy szczeniaka z hodowli. Pamiętajmy,że hodowle też są różne i nie zawsze taki pies będzie łatwiejszy w obsłudze. Ten Szczeniak też może mieć problemy socjalne, genetyczne czy behawioralne tj. wycofanie, obrona zasobów itd. 

Najważniejsze czy pies hodowlany czy schroniskowy budujmy relacje, pokazujmy Naszym psom otaczający ich świat i nie bójmy się pracować z problemami:) Bo psiak schroniskowy może być bardziej ułożonym i świadomym psiakiem niż hodowlany:) Budujmy dobrą i pozytywną relacje z psem, możemy uczestniczyć w szkoleniach z osobą która Państwu pomoże odkryć tajniki pozytywnego szkolenia i budowania prawidłowej relacji, a Państwa psiak na pewno się odwdzięczy:)