Ładowanie…

Jak Serwale znaczą?

Szukając informacji na temat tego pięknego gatunku dzikiego kota nie znalazłam prawie żadnych przydatnych informacji o sposobach interakcji z ludźmi, samopoczucia czy zachowania wobec siebie. W Internecie można znaleźć same suche fakty, o jego wyglądzie, pochodzeniu, zamieszkaniu czy pożywieniu. Cały czas przed pojawieniem się u Nas Serwala próbowałam znaleźć informacje, które pozwolą mi zapoznać się z tym gatunkiem, z jego potrzebami i rytuałami. Niestety zbiór informacji był ciągle skąpy. Sami hodowcy często niewiele więcej wiedzą, trzymając je tylko na wolierach, służą jedynie do rozmnażania.

Ludzie, którzy są zżyci z Serwalami zazwyczaj nie publikują artykułów na temat jego zachowania. Dlatego zdecydowałam się podzielić tą wiedzą, jaką sama zyskuje od samego źródła jaką jest nasza samiczka Mace.

serwal

Otóż, Serwale są strachliwymi kotami, unikającymi problem. Od samego początku należy dbać o ich poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie.

Jeśli chodzi o unikanie problemu to Serwale z jednej strony są bardzo płochliwe, nawet na swoim własnym terytorium wycofują się. Jeśli poczują zagrożenie syczą, warczą i pokazują ogólne niezadowolenie. Natomiast gdy minie zagrożenie w jego mniemaniu, wracają do spokojnego przyglądania się sytuacji i ewentualnej ponownej reakcji. Gdy Serwal zaufa domownikom, zbuduje z nimi wspaniałą więź.

Poczucie bezpieczeństwa koty cenią sobie w każdej sytuacji. Serwale jako, że są bardzo płochliwe, nie wchodzące w konflikty i nie starają się zdominować innych zwierząt w domu, pomimo tego, że są znacznie silniejsze, zwinniejsze, cięższe i bardziej niebezpieczne niż mogłoby się wydawać, to ustępują w upartości innym zwierzętom w domu. Zwykły kot domowy potrafi zachwiać poczucie bezpieczeństwa Serwala. Np. Serwal korzystający z jednego pokoju, kuwety z kotem domowym, może zacząć załatwiać się poza kuwetą lub zacznie znaczyć o wiele częściej niż sam okres godowy. To samo może wiązać się z kotem domowym, natomiast na pewno Serwal nie potrzebuje dużo czasu dyskomfortu by Nam to pokazać 🙂 Chociaż, będzie starać się to robić blisko kuwet lub drzwi wyjściowych. W okresie zimowym, kiedy Serwal zazwyczaj nie jest na wolierze zbyt długo, dobrze by było gdyby w domu lub wyznaczonym miejscu posiadał własny bezpieczne pomieszczenie. Spowoduje to całkowitą zmianę zachowania, na lepsze.

Serwale same z siebie, nie są agresywne. Nie prowokują.. te koty gdyby chciały, bez wahania zrobiłby krzywdę psu, lub wyrządziły dość znaczną krzywdę mniejszemu kotu. Ich pazury mogą zrobić krzywdę każdemu, a styl ataku, z pewnością nabije siniaków innym zwierzakom. Nie robią tego, bo z natury są strachliwe, wycofujące się. Wybierają zawsze ucieczkę lub w ostateczności atak z samego zagrożenia. Chyba, że się bawią, chociaż ich zabawy są widowiskowe, to jednocześnie dla mniejszych domowników mogą okazać się dosyć bolesne. Tu należy uważać, i reagować gdy zabawa przeradza się w dobijanie rannego. Chociaż, gdy  będzie się karcić kota za jego zabawy czy sposób bycia, można zachwiać jego relację i zaufanie do Nas, a wtedy może zawsze reagować agresją obronną do wszystkich.

serwal
Znaczenie terytorium zazwyczaj pojawia się gdy Serwal ma problem jedną z 3 wyżej wymienionych rzeczy lub jest przed okresem godowym.. jest to związane z jego naturą, oznaczam by pokazać gdzie jestem, a zarazem co jest moje( kot potrafi oznaczyć nawet człowieka 🙂 tak Nam się to właśnie przytrafia ). Przedstawię kilka sposobów jak dbać o to by wygodniej żyło się z Serwalem pod jednym dachem:
  • Należy dbać o jego relacje z innymi domownikami, np. poprzez zabawy z piłką lub imitacją owadów.
  • Serwale korzystają z kuwety chętnie, gdy pojawia się znaczenie na podłodze, ścianie czy na krześle, warto sprawdzić czy inny zwierzak w domu nie przesiada na jego terytorium. Serwal powinien mieć własny bezpieczny kąt, gdzie poczuje się bezpiecznie. Zdarza się, że serwal załatwi się poza kuwetą ponieważ się sfrustrował lub z kuwety korzystał inny kot.
  • Należy spędzać czas z kotem, np. niech śpi obok nas gdy odpoczywamy na kanapie. Umacnia to więzi i kot czuje się przy nas bezpieczniej.
  • Zabawy u dorosłego trwają od 10-20 minut – aż do dobrego zmęczenia kota. Raz czasem dwa razy dziennie należy go wybawić, aby nie psocił po nocach. W końcu to koty i chadzają po zmierzchu
  • Należy przyzwyczajać Serwala do dotyku. Gdy jest niedostępna i nieufna, po pewnym czasie z miłą chęcią będzie okazywać uczucia jak pies.
  • Hodowcy zazwyczaj nie pozwalają małym serwalom na kontakt z matką, ma to pewne uzasadnienie, ale w efekcie sprawia, że małym kotom brakuje matczynych rad, np. siłe zgryzu. Do tej pory, Nasza Kotka ma przejawy braku ssania mleka matki, i zamiast tego ssa kocyk. Zazwyczaj jest to czas aby Serwal nam zaufał gdy będziemy obok niego. Można z takiego zachowania zrobić użytek i poprawić nasze relacje, w odpowiedni sposób.
  • Smakołyki należy dawać z ręki.
  • Serwalowi należy narzucić pewne ograniczenia, co jest dobre a czego nie akceptujemy. Np. nie może wskakiwać na blat kuchenny, lub ma nie wchodzić na stół. Będzie się do tego stosować, gdy będziemy konsekwentnie tego przestrzegać. Nie używamy nigdy agresji wobec kota!
  • Gdy Serwal zaczyna psocić, zazwyczaj działa Time Out (odesłanie do swojego pomieszczenia, woliery). Uspokoi się w innym pokoju, i nie spowoduje to problemu z ciągłym zwracaniem jemu uwagi, co może wywołać frustrację.

 

*Tekst objęty jest prawami autorskimi. Każda próba kopiowania, edycji tekstu jest zabroniona.