Na początku kilka ogólnych informacji o Serwalu Afrykańskim 🙂

Serwal Afrykański inaczej często opisywany jako Sawannowy. Jest to gatunek drapieżnego kota średniej wielkości. Zamieszkujący stepy sawanny. Opowiadają o nim jak o kuzynie geparda. Ma smukłe ciało, długie kończyny, krótki ogon oraz długą szyje i osadzoną na niej małą głowę. Ubarwienie jasno żółte, cętkowane.

Dzięki swoim długim nogą , jest wspaniałym skoczkiem.Poluje na małe zdobycze ssaki, bezkręgowce, ryby, ptaki. Zjada również owoce i świeżą trawę. Mają samotniczy tryb życia, komunikują się za to znakowaniem moczem, drapaniem pni, warczeniem, syczeniem oraz mruczeniem 🙂

To ogólne informacje na temat tych pięknych kotów, a teraz coś z życia wzięte:)

Jak wygląda życie z takim wspaniałym kotem.

Każdy marzy o dzikim kocie w piękne cętki, lecz nie każdy wie jaką niesie to za sobą odpowiedzialność. Tego kota nie możemy zamknąć w domu czy w wolierze z myślą, że oprócz pożywienia i miejsca dla siebie nie potrzebuje nic więcej.

Nic bardziej mylnego 🙂

Jeśli pozostawimy takiego kota samemu sobie to mamy idealny przepis na zwierzaka dzikiego i niesocjalizowanego. Dlatego, więc tak bardzo istotna jest jego socjalizacja kociaka od małego by mieć w przyszłości zrównoważonego dorosłego kota.

Kocięta serwala z zachowania są podobne do naszych domowych mruczków:) Bardzo dużo się bawią, jeszcze więcej rozrabiają i przesłodko zasypiają. Oczywiście dieta takiego kociaka musi być zbilansowana jak dla dzikiego kota czyli najlepiej mięso drób, myszy, możemy dodawać warzywa i owoce, świeża trawa.

Taki kociak potrzebuje mnóstwo naszej uwagi, nie możemy go zostawiać na samej wolierze. Najlepiej wyznaczyć takiemu kociakowi od razu zasady panujące w domu, np. gdzie może wchodzić, gdzie ma swój pokój i wolierę, czy kuwetę. Często ludzie pytają gdzie załatwia się taki kot “pewnie wszędzie”.

Serwal, jak każdy inny kot jest w stanie nauczyć się korzystania z kuwety. Kuweta musi być dostosowana do wielkości kota.

Ten egzotyczny zwierzak w każdym wieku jest kotem z wysokim pokładem energii, dużo biega, bardzo wysoko skacze i uwielbia porywać rzeczy jak szczeniak 🙂 Bieganie za piłką i skakanie na spore wysokości to jej najlepsze i bardzo męczące zabawy.

Dziki kot wydaje nam się kotem bez uczuć, bardziej zamkniętym w sobie. Tak może być kiedy będzie trzymana bez kontaktu z człowiekiem. Jeśli natomiast będziemy starali się by kociak miał kontakt z przeróżnymi osobami, i sami damy mu dużo ciepła, to jak każdy zwierzak odda nam to ze zdwojoną siła 🙂 Wtedy serwal staje się bardzo uczuciowy, potrafi się przyjść i przywitać,nauczony potrafi podziękować ocierając się o nas 🙂 a co najważniejsze jak przyłożymy się do nauki komend tego kociaka to potrafi na komendę” siad ” usiąść czy na komendę “poproś” poprosić 🙂 Jest bardzo pojętny i zdolny.

Serwal i jego natura
Spać też trzeba 🙂
Serwal i jego natura
Takie mam ząbki w światecznym klimacie 🙂
Serwal i jego natura
Taka jestem słodka 😀 Serwal Mejsi

Serwal jest wspaniałym kotem i towarzyszem. Potrzebuje jednak świadomego opiekuna, ponieważ wymaga o wiele więcej uwagi i profesjonalnego podejścia niż nasze domowe mruczki. Jeśli kiedykolwiek ktoś by chciał się zdecydować na takiego zwierzaka, proszę o przemyślenie kilka razy tego kroku. Poprzez złe podejście możemy zrobić kotu krzywdę oraz sobie, zamiast wspaniałego towarzysza możemy mieć dzikiego kota syczącego do którego nie może nawet sam właściciel podejść. Wtedy jedynym rozwiązaniem może być behawiorysta, który jeszcze się podejmie takiej pomocy w tym przypadku lub ostatecznie oddanie zwierzaka.

Jak się komunikuje Serwal Afrykański ?

Serwal komunikuje się z otoczeniem poprzez : syczenie, warczenie,”chyczenie”, mruczenie, skrzeczenie oraz nie do opisana mowa do drugiego kota podobna do piszczenia,”gaworzenia” 🙂

Komunikacja poprzez mowę ciała, ważna jest nie tylko dla kotów jak i wszystkich zwierząt. Dzięki niej możemy odczytać samopoczucie zwierząt, zamiary różnych ich zachowań, np.

Jeśli serwal kieruje uszy do tyłu, macha ogonem – jest niezadowolony.

Natomiast jeśli warczy i syczy – wtedy boi się czegoś, jakiegoś bodźca.

Poprzez dźwięki oraz mowę ciała, odczytujemy czy kot chce z nami w tym momencie interakcji czy jednak nie koniecznie.

Nawet egzotyczny kot potrafi się komunikować z nami tak byśmy mogli uniknąć zagrożenia z jego strony.

Jeżeli będziemy wstanie dobrze odczytać sygnały komunikacyjne to i my i kot na tym skorzystamy, a więź jaką nawiążemy będzie bezcenna 🙂

Serwal na co dzień ma wspaniały kontakt ze starszą kotką Bengalską, jednak pomimo wspólnych zabaw i odpoczywania jest bardzo terytorialna.

Serwal i jego natura
Serwal( samica wiek 1 rok) i kotka Bengalska 5 lat
Serwal i jego natura
Odpoczywamy
Serwal i jego natura
Nawet Serwal ma uczucia 🙂
Serwal i jego natura
Serwal z Psem...:) Jest to możliwe :)!
Serwal i jego natura
Zabawa piłeczkami dla Serwala to normalne 🙂
Serwal i jego natura
Serwal z Białym Owczarkiem Szwajcarskim 4 miesięcznym 🙂
Serwal i jego natura
Szukamy Servala 🙂
Serwal i jego natura
Potrafiłyśmy nawet tak poleżeć 🙂 Serwal i Biały Owczarek Szwajcarski
Serwal i jego natura
Głaskanie ...? Tak:) tylko w ruji :)!
Serwal i jego natura
Opalamy się 🙂 African Serval
Serwal i jego natura
Mejsi ma już 2 lata 🙂 Serwal Afrykański
Serwal i jego natura
Wygibaski kici 🙂
Serwal i jego natura

CATIT DESIGN SENSES TOR zABAWOWY DLA KOTA

Catit Design Senses Tor do zabawy

Serwal i jego natura

SportPet Koci Łowca

Koci Łowca to unikalna zabawka na baterie. Kot ściga ukrytą pod materiałem zabawkę – specjalne wahadełko z piórkami, które krąży dookoła, zatrzymuje się i zmienia kierunki biegu imitując zachowanie prawdziwej myszy.

Serwal i jego natura

Hagen Tor do zabawy

Każdego dnia zaskakuj swojego pupila nową, przyjemną przygodą. Tę wyjątkową zabawkę Catit Senses 2.0 można rozłożyć w każdym miejscu mieszkania w przeróżnych kształtach.

Serwal i jego natura

Trixie Tunel w kształcie trzech rur

Wspaniała zabawa dla każdego ciekawskiego kota, zabawka składa się z trzech, połączonych ze sobą tuneli / Ten szeleszczący tunel z firmy Trixie to gwarancja frajdy i przygody dla każdego kota.

Serwal i jego natura

Hagen Catit Sens SPEED CIRCUT

Emocjonująca, pełna prędkości zabawka dla kota przypominająca pogoń, która agituje do zabawy wszystkie koty. Wszystkie elementy zabawki możesz połączyć ze sobą niczym szynę, tworząc kółko lub łącząc z innymi zabawkami Catit, np. Catit Design Senses Tor do zabawy.

Serwal i jego natura

Trixie Drapak Narożny dla Kota Lorca

Drapka Lorca to drapak narożny o ogromnej powierzchni sizalowej do drapania. Idealnie nadaje się dla kotów ras dużych typu: Maine Coon, Brytyjski, Norweski Leśny itp, z racji swoich bardzo dużych wymiarów.

Serwal i jego natura

Trixie Drapak dla Kota Soria

Trixie Soria to drapak dla kota w kształcie długiego słupa z solidną podstawą. Idealny zarówno dla młodych jak i starszych kotków.Kocie drzewko, które oferuje Twojemu kotu dużo miejsca do ostrzenia pazurów. Szeroka i stabilna podstawa obszyta jest bardzo przyjemnym, miękkim w dotyku pluszowym futerkiem. Wysoki i gruby sizalowy wałek zapewnia miejsce do drapania.

Serwal i jego natura

Mykotty Designerski drapak VIGO Biały

Vigo to wielofunkcyjny mebel z przeznaczeniem na instynktowne dla kotów czynności, takie jak: drapanie, spanie, zabawa.

Serwal i jego natura

Mykotty designerski drapak LUI biały

Lui to wielofunkcyjny mebel z przeznaczeniem na instynktowne dla kotów czynności, takie jak: drapanie, spanie, zabawa.