Terytorium Serwala Afrykańskiego jest całym jego światem. W niewoli często jest to woliera z dostępem do pokoju.

Szukając informacji na temat tego pięknego gatunku dzikiego kota nie znalazłam prawie żadnych przydatnych informacji o sposobach interakcji z ludźmi, samopoczucia czy zachowania wobec siebie. W Internecie można znaleźć same suche fakty, o jego wyglądzie, pochodzeniu, zamieszkaniu czy pożywieniu. Cały czas przed pojawieniem się u Nas Serwala próbowałam znaleźć informacje, które pozwolą mi zapoznać się z tym gatunkiem, z jego potrzebami i rytuałami. Niestety zbiór informacji był ciągle skąpy. Sami hodowcy często niewiele więcej wiedzą, trzymając je tylko na wolierach, służą jedynie do rozmnażania.

Ludzie, którzy są zżyci z Serwalami zazwyczaj nie publikują artykułów na temat jego zachowania. Dlatego zdecydowałam się podzielić tą wiedzą, jaką sama zyskuje od samego źródła jaką jest nasza samiczka Mace.

Mace strona terytorium rotated

Otóż, Serwale są strachliwymi kotami. Od samego początku należy dbać o ich niezależność, poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie.

Jeśli chodzi o niezależność to Serwale wykazują się skrajnościami. Z jednej strony są bardzo płochliwe, nawet na swoim własnym terytorium wycofują się. Jeśli poczują zagrożenie syczą, warczą i pokazują ogólne niezadowolenie. Natomiast gdy minie zagrożenie – Serwale oznaczają ponownie swoje terytorium, poprzez znaczenie moczem tak by poczuć się pewniej i odstraszyć w przyszłości następnych nieproszonych gości. Gdy Serwal zaufa domownikom, zbuduje z nimi wspaniałą więź.

Poczucie bezpieczeństwa koty cenią sobie w każdej sytuacji. Serwale jako, że są bardzo płochliwe i nie starają się zdominować innych zwierząt w domu, pomimo tego, że są znacznie silniejsze, zwinniejsze, cięższe i bardziej niebezpieczne niż mogłoby się wydawać, to ustępują w upartości innym zwierzętom w domu. Zwykły kot domowy potrafi zachwiać poczucie bezpieczeństwa Serwala. Np. Serwal nie może spać w jednym pokoju z kotem domowym. Będą one znaczyć swoje terytorium, o ile kot domowy nie nasika na podłogę w celu zaznaczenia terytorium, o tyle Serwal zrobi to bez wahania, w wielu miejscach. Chociaż, będzie starać się to robić blisko kuwet lub drzwi wyjściowych. W okresie zimowym, kiedy Serwal zazwyczaj nie jest na wolierze, dobrze by było gdyby w domu posiadał własny bezpieczny kąt. Spowoduje to całkowitą zmianę zachowania, na lepsze.

Serwale same z siebie, nie są agresywne. Nie prowokują.. te koty gdyby chciały, bez wahania zrobiłby krzywdę psu, lub zagryzły mniejszego kota. Ich pazury mogą zrobić krzywdę każdemu, a styl ataku, z pewnością nabije siniaków innym kotom. Nie robią tego, bo z natury są strachliwe, wycofujące się. Wybierają zawsze ucieczkę lub w ostateczności atak z samego zagrożenia. Chyba, że się bawią, chociaż ich zabawy są widowiskowe, to jednocześnie dla mniejszych domowników mogą okazać się dosyć bolesne. Tu należy uważać, i reagować gdy zabawa przeradza się w dobijanie rannego. Chociaż, gdy  będzie się karcić kota za jego zabawy czy sposób bycia, można zachwiać jego relację i zaufanie do Nas, a wtedy może zawsze reagować agresją obronną do wszystkich.

DSC02487 scaled
Znaczenie terytorium zazwyczaj pojawia się gdy Serwal ma problem jedną z 3 wyżej wymienionych rzeczy. Przedstawię kilka sposobów jak dbać o to by wygodniej żyło się z Serwalem pod jednym dachem:
 
  • Należy dbać o jego relacje z innymi domownikami, np. poprzez zabawy z piłką lub imitacją owadów.
  • Serwale korzystają z kuwety chętnie, gdy pojawia się znaczenie na podłodze, ścianie czy na krześle, warto sprawdzić czy inny zwierzak w domu nie przesiada w jego legowisku lub pokoju. Powinien mieć własny bezpieczny kąt, którego nikt mu nie zabierze.
  • Należy spędzać czas z kotem, np. niech śpi obok nas gdy odpoczywamy na kanapie. Umacnia to więzi i kot czuje się przy nas bezpieczniej.
  • Zabawy u dorosłego trwają od 10-30 minut – aż do dobrego zmęczenia kota. Raz czasem dwa razy dziennie należy go wybawić, aby nie psocił po nocach.
  • Należy przyzwyczajać Serwala do dotyku. Gdy jest niedostępna i nieufna, po pewnym czasie z miłą chęcią będzie okazywać uczucia jak pies.
  • Hodowcy zazwyczaj nie pozwalają małym serwalom na kontakt z matką, ma to pewne uzasadnienie, ale w efekcie sprawia, że małym kotom brakuje matczynych rad, np. siłe zgryzu. Do tej pory, Nasza Kotka ma przejawy braku ssania mleka matki, i zamiast tego ssa kocyk. Zazwyczaj jest to czas aby Serwal nam zaufał gdy będziemy obok niego. Można z takiego zachowania zrobić użytek i poprawić nasze relacje.
  • Smakołyki należy dawać z ręki.
  • Serwalowi należy narzucić pewne ograniczenia. Np. nie może wskakiwać na blat kuchenny, lub ma nie wchodzić na stół. Będzie się do tego stosować, gdy będziemy konsekwentnie tego przestrzegać.
  • Gdy Serwal zaczyna psocić, zazwyczaj działają kary socjalne(odesłanie do swojego pomieszczenia, woliery). Uspokoi się w innym pokoju, i nie spowoduje to problemu z ciągłym zwracaniem jemu uwagi, co moze wywołać frustrację.