Ładowanie…

Klatka kennelowa – nie taka zła, na jaką wygląda

Rozpocznijmy, od faktu, ze pies powinien mieć swój azyl miejsce spokoju, wyciszenia gdzie będzie szedł i odpoczywał… gdzie nikt nie będzie mu przeszkadzał. Tak miejsce w którym czuje się bezpiecznie.. Często takim miejscem jest jego posłanie – budka lub właśnie kryta klatka kennelowa.

Często możemy zaobserwować i usłyszeć” Mój pies śpi na kanapie”, „Ma tam swój kocyk/posłanie”, „On tak lubi być blisko Nas”, „Czy pies ma swoje posłanie? – Nie, a po co.. On śpi wszędzie”

Czasem jednak można usłyszeć od zaniepokojonych opiekunów- „ Nasz Pikuś śpi na kanapie, jak tylko ktoś podejdzie to warczy” lub „ Jak tylko go nie chcąco dotknę to warczy” i tutaj już widzimy, że faktycznie jest coś nie tak… Każdy problem jest inny , lecz na pewno jeśli pies będzie miał na podłodze swoje posłanie /budkę czy klatkę to o wiele mniejsze prawdopodobieństwo takich problemów.

Pies powinien mieć swoją przestrzeń, w której odpoczywa, to Nasze zadanie by wyznaczyć gdzie je umieścimy, jak nauczymy psa odchodzić na nie i odpoczywać.

Każdy pies ma swoje upodobania, jeden lubi bardzo miękkie posłania, drugiemu jest za gorąco woli dywanik lub w ogóle gołą podłogę, a jeszcze kolejny uwielbia ciemnie i zakryte miejsca.

klatka kennel 1
klatka kennel

Musimy poznać Naszego psa i dobrać odpowiednie miejsce dla niego i uczyć poprawnie z niego korzystać

Kilka słów o jednym z elementów azylu dla psa jakim jest Klatka Kennelowa:

1. Jak zapoznać psa z klatką, by była wspaniałym miejscem odpoczynku?

Otóż, postawmy klatkę gdzie byśmy chcieli by pies miał swoje miejsce. Otwórzmy drzwiczki, połóżmy coś miękkiego by psu lepiej się skojarzyło miejsce. Dajmy psu zapoznać się z klatką…- Niech spokojnie ją powącha, wejdzie/ wyjdzie( nigdy nie na siłę).

Jeśli wejdzie ponownie możemy nagrodzić go ekstra smaczkiem,wrzucając przez np. szczebelki z boku, chwalmy psa za każde wejście słownie, spróbujmy naprowadzić psa smaczkiem by wszedł i nagródźmy go w środku. Dajmy psu kostką/Konga i włóżmy go do środka i chwalmy jak tam będzie jadł.

Zamykanie drzwiczek nie powinno odbywać się od razu. Każdy krok i przymykanie chwile drzwiczek powinno trwać bardzo krótko tak by pies nie próbował sam się wydostać, ponieważ wtedy klatka pozostaje miejsce mało przyjemnym. Jeśli zrobimy to poprawnie i po kolej nie wymagając od psa za dużo na raz wtedy o wiele łatwiej będzie jemu zrozumieć, że tam jest fajnie

Pamiętajmy ! Nie na siłę, nie przytrzymujmy psa w klatce. Nie zamykajmy od razu drzwiczek.  Wszystko powoli i stopniowo, lepiej dłużej uczyć, niż za szybko i spowodować dyskomfort psa w tym miejscu.

2. Klatka Kennelowa – czy to gorsza forma miejsca?

Większość  z Nas myśli, że klatka kojarzy się od razu z czymś nie przyjemnym, z zamknięciem, z znęcaniem się lub też kojarzy się Nam ze schroniskiem i przetrzymywaniem w nich tam psów.

Oczywiście, wszystko zależy od człowieka.. Lecz w Naszym opisywanym przypadku jest to miejsce przyjemne.. Czy klatka może być przyjemna? Owszem, jeśli mamy psa który chowa się pod stołem,pod krzesłem i tam odpoczywa – oznacza to że lubi zamknięte przestrzenie i czuje się tam dobrze.

Więc, jeśli wyścielimy klatkę choćby czymś miękkim, nawet dywanikiem, pokażemy psu że wejście tam i przebywanie jest fajnie i przejmie, to nagle zmieniamy postać rzeczy i coś metalowego lub materiałowa budka robi się przyjemnym i pozytywnym azylem dla Naszego pupila.

Nauka zamknięcia klatki i odpoczywania tam to kolejny aspekt.

Jeśli Nasz pies lubi ciemne zakątki i tam odpoczywa, to możemy jeszcze odpowiednio zakryć klatkę by pies się czuł lepiej. Klatka nie jest miejscem tortur, a miejscem spokoju i azylu jak posłanie.

Pamiętajmy!  Klatka musi być odpowiednio dopasowana do psa, nie może być za ciasna.

pies śpi

3. Najczęstszy popełniany błąd przy wprowadzeniu klatki ?

Najczęściej popełniany błąd… to za wysokie oczekiwania od psa, w krótkim czasie

Często jesteśmy w „Gorącej wodzie kąpani …” chcielibyśmy by pies od razu wchodził, spał i czuł się tam dobrze. Oczekujemy, że w jeden dzień pies będzie umiał zostać w klatce zamknięty –„ Kupiliśmy klatkę wczoraj  i dziś pies siedział tam 8 godzin, musiał tam zostać, bo niszczy „ pies nie może  zapoznać się z klatką w jeden dzień, a w drugi zostać tam an 8 godzin.. a gdzie nauka zostawania w zamkniętej klatce ? W takiej sytuacji pies popadnie w jeszcze większy stres… Na wszystko jest potrzebny czas…” Nie od razu Kraków zbudowano” J Pies powinien być przyzwyczajony na początku do przymykania drzwiczek, później do ich sekundowego zamknięcia, kolejnym etapem jest zamknięcie na dwie sekundy( w między czasie wrzucamy po boku smaczka  tak by pokazać psu, że  tam jest fajnie i się opłaca posiedzieć. ( Nie wypuszczamy psa jak piszczy, czy chce wyjśc- staramy się wtedy zająć psa smaczkiem i wypuścić go spokojnego).

Dajmy psu czas! I nigdy nie zamykajmy psa w klatce za karę, ani nie odsyłajmy na miejsce tylko w momencie kary. Klatka/ posłanie to nie miejsce kar, a miejsce spokoju i bezpieczeństwa.

Ważne! Jeśli mamy małe dzieci nie pozwalajmy im wchodzić do psiej klatki.. Dlaczego?

Otóż, to psa azyl, jego miejsce. To nie jest miejsce również do zabaw i pobudzania psa, lecz miejsce odpoczywania, spokoju. W przypadku kostki/Konga – gryzienie i rzucie wycisza psa wiec jest to dobry pomysł na przedłużanie też zostania w klatce czy na posłaniu.

Klatka Kenelowa, posłanie czy budka materiałowa- każdy z tych miejsc jest dobre i powinniśmy uczyć psa odchodzenia na miejsce, pozostawania i odpoczywania na miejscu. Będzie Nam o wiele łatwiej w momentach np. przyjścia gości i zajęcia tam psa,odpoczywania jak chcemy sami odpocząć od dawania atencji psu.