Ładowanie…

Jak uwolnić psa od lęku? – recenzja

Boska Szkoła dla Psów

Paula Dzikowicz-Proć

Wpadła mi w ręce ostatnio ciekawa propozycja praktycznej książki o psim lęku - wydawnictwa Galaktyki.

Tytuł jest bardzo obiecujący, a magia skrótu informacji na tylnej okładce wprawia w chęć otworzenia jej jak najszybciej

książka dla rodziców
psi lęk

Słowa wstępu

lęk psa

Książka nosi tytuł - „Jak uwolnić psa od lęku.. Program pozytywnej pracy z psami cierpiącymi z powodu lęku, strachu i fobii” napisana jest przez czterech zagranicznych autorów. Poradnik jest oprawiony w twardej okładce, dobrze dopasowana czcionka tekstu oraz dobór wielu ilustracji powoduje, że bardzo dobrze się tę książkę czyta.

Na wstępnie autorzy opisują ogólnie m.in. jak działa mózg psa, jak działa stres na psa i jego mózg, czy jak można odczytać emocje u psa, po czym możemy to stwierdzić że np. się boi. Są to bardzo kluczowe i istotne informacje, które musimy poznać i nauczyć się by zrozumieć psa  i budować odpowiednie relację, a zarazem pomóc mu w kluczowych momentach.

„Bardzo ważne jest poruszenie przez autorów, że kary i metody awersyjne tylko pogarszają stan psiej psychiki, a nagradzanie psa jest dla niego o wiele bardziej motywujące. W książce możemy nawet poznać odpowiednie sposoby nagradzania psa i pomysłowości nie tylko na przygotowanie smaczków.”

 

Autorzy promują nowe nurty behawioralne

Kolejnym istotnym aspektem jest opisana recepta na dobrą socjalizację psa. Początkowa nauka szczenięcia w czasie gdy jest on bardziej chętny do poznawania świata jest kluczem do tego by pies nie bał się różnych sytuacji w przyszłości. W poradniku możemy natknąć się na temat lęku separacyjnego, obrazujące przykłady jak można go rozpoznać, czy jak pracować z takim lękiem. Pamiętajmy, że jeśli pomimo wskazówek które wyczytamy nie dajemy sobie rady to zawsze warto wesprzeć się pomocą behawiorysty. Jeśli opiekun szuka pomocy w pracy z fobią dźwiękową u czworonoga  to również znajdziemy tam przydatne wskazówki jak pracować w różnych przypadkach. Bardzo fajnie są ujęte ciekawostki jak autorka pracował nad danym przypadkiem i jakie ona rozwiązania wprowadzała.

socjalizacja
praktyczna czesc ksiazki

Przydatnym działem dla czytelnika może być dział Treningu dla psa Fear Free, jest to odpowiednie przyzwyczajanie psa do zabiegów np. weterynaryjnych, czy u grommera. Ciekawe są również sposoby na podawanie leków psu w zaciszu domowym, przyzwyczajanie do zabiegów w domu jak i poza nim. Jako behawiorysta wiem jak to jest istotne.. nie raz spotykałam się z przypadkiem, dość dużego stresu i reakcji agresywnej w przypadku podawania kropli do uszu lub smarowaniu psiej łapki i jej bandażowaniu. Pies nie przyzwyczajony do takich zabiegów…  w nagłej wynikłej sytuacji bólowej lub dyskomfortu może wykazać olbrzymi stres z reakcją agresywną, która może z czasem prowadzić do samej agresji w kierunku opiekuna.

„Dlatego jest to bardzo ważne by poznać metody i sposoby  przyzwyczajania do takich sytuacji, kiedy jeszcze one nie są wymagana i potrzebne.”

Słowo od behawiorysty

Przydatne są też informację dla czytelnika jak budować relację pies-dziecko. Praca nad tym elementem jest również ważna gdy w Naszym domu gości ta cudna para. Uczymy się wspólnego życia, tak by każdy czuł się zrozumiany. Dziecko uczy się jak postępować z psem, wspaniałe wskazówki pracy. Autorzy omówili także jak można wzbogacić środowisko psa, czyli w dosłownym znaczeniu co możemy jeszcze wprowadzić w życie czworonoga by podwyższyć jego jakość, a zarazem jeszcze bardziej spełnić psie potrzeby gatunkowe, rasowe. Kilka słów o psich parkach również, jest dla Nas zwrotną informacją, czy jest to zawsze dobry kierunek dla każdego psiaka.

nie pogarszaj sytuacji

Słowa podsumowania

Książka jest warta uwagi z czystym sumieniem mogę ją polecić każdemu opiekunowi, który szuka sposobów pracy z psem cierpiącym z powodu lęków. Jak również polecę ten poradnik dla osoby, która chce popracować nad odpowiednim radzeniem sobie w różnych sytuacjach w psim świecie.  Książka ma bardzo dużo skondensowanej wiedzy. Jest dla czytelnika, który chce nauczyć się więcej o psach. Dla osoby która szuka jakiegoś początkowego kierunku pracy, oraz dla osób które chcą poszerzyć wiedzę i różne sposoby pomocy psu w sytuacjach stresowych(opartych o ciekawostki samych autorów i ich pracy). Każdy znajdzie coś dla siebie, czytając nie jedną książkę w tej tematyce, nie znalazłam jeszcze trafionej książki w tym temacie. Ujęła mnie nowoczesna wiedza i praktyka wykwalifikowanych zagranicznych naukowców, którzy podjęli się tak ważnego tematu jak lęku, strach czy fobia u psa i praca nad tym, by pies mógł żyć w czystej homeostazie.

 

Link do strony gdzie można książkę zakupić:

https://www.galaktyka.com.pl/zwierzeta/psy/jak-uwolnic-psa-od-leku-program-pozytywnej-pracy-z-psami-cierpiacymi-z-powodu-leku-strachu-i-fobii