Szkolenia grupowe… czy na pewno znajdziemy tam czas na socjalizację psów? Pies się boi innych ludzi czy psów i dlatego kierujemy się na szkolenia grupowe… Czy na pewno dobrze kierujemy nasze psiaki? A może jednak powinniśmy pracować indywidualnie tak by pies nauczył się odpowiedniej reakcji na inne psy oraz ludzi.

Szkolenia grupowe organizowane przez różne szkoły, czy trenerów, są fajną forma aktywności i nauki posłuszeństwa psa.

Na szkoleniach grupowych w szkołach mamy zajęcia dla szczeniaków oraz dla starszych psiaków i jest to zazwyczaj psie posłuszeństwo w praktyce lub pakiet zajęć z budowania relacji z psem opiera się to na nauce skupienia, relaksacji, wyciszenia, motywacji, nauki komunikacji czy poznania jak możemy wpłynąć na dobrostan psa. Dodatkowo uczymy się autokontroli, samokontroli i nauki posłuszeństwa.

Zapisując się na zajęcia grupowe licząc na większą możliwość socjalizacji z innymi psami, nie zawsze znajdziemy to czego oczekujemy.

Niestety pomimo różnych ofert szkoleń grupowych,( nie zawsze znajdziemy tyle czasu na socjalizacje, której np. oczekujemy) znajdujemy w większości naukę podstaw i okreslony czas na zabawę. Nie liczmy na to, że jeśli nasz pies boi się innych czworonogów czy ludzi to na takich zajęciach dostaniemy pracę o jakiej myślimy. I każdy opiekun z psem z problemem będzie właśnie to przepracowywał, raczej jest to skupienie się na danym schemacie zadań i ćwiczeń i ewentualna próba pomocy w przyszłości indywidualnie.

Na zajęciach szkoleniowych w szkołach trenerzy skupiają się na nauce psa konkretnych schematów jakie sobie zaplanowali na dzień szkoleniowy, a nie pomocy przy naszym lękliwym psiaku czy nieśmiałym. Taką pomoc przy psie lękliwym, wycofanym i mało socjalizowanym mogą Państwo dostać przede wszystkim na szkoleniach indywidualnych i konsultacji behawioralnej gdzie trener-behawiorysta jest skupiony na konkretnym problemie i poprawnie dopasuje ćwiczenia dla takiego psa, dodatkowo będzie miał możliwość dostosować poziom nasilenia bodźca stresującego.

Na zajęciach grupowych również staram się pomóc każdej osobie, ale niestety pomimo wielkich chęci i małej grupy, którą zapisuję nie zawsze akurat jestem w stanie pomóc psiakowi w jego problemie.

Wtedy jasno stawiam sprawę mówiąc opiekunom jakich ćwiczeń potrzebuje pies i jeśli jest możliwość wykonujemy to na grupie jeśli nie, polecam wtedy szkolenia indywidualne/ konsultacje którą mogę przeprowadzić na spokojnie w rytmie psa.

Jedynym spotkaniem gdzie naciskam na większą socjalizacji u siebie na zajęciach to

“Socjalizacja, Posłuszeństwo, Zabawa” tam mamy większą możliwość zabawy i socjalizacji niż na pozostałych zajęciach grupowych 🙂

Zaplanowanie psu szkoleń grupowych w przypadku jego problemów z brakiem socjalizacji, lęku i innych problemów, jest ogromny stresem psa i tzw: “wrzucenie go na głęboką wodę”  a wiem jak to się często kończy 🙁

Szkolenia Psów Indywidualne

Szkolenia grupowe, które zazwyczaj są schematyczne, wyuczone czy dopasowane pod plan kursu utworzonego przez trenera nie są zawsze mogą być dobrym akurat wyborem dla naszego czworonoga.

Pamiętajmy, każdy pies jest inny i nie każdy odnajdzie się w takiej przestrzeni by pracować przy tak dużych rozproszeniach jak inne psy czy ludzie. Jedyną drogą jest odpowiednie dopasowanie zajęć  szkoleniowych do psa, jego możliwości i predyspozycji. Chciałabym zaznaczyć, że kursy szkoleniowe mają wyznaczony harmonogram i niestety podejścia indywidualnego tutaj nie znajdziemy. A w przypadku gdy od psa będziemy wymagać zbyt wiele na raz może być sytuacja dyskomfortu na zajęciach, ponieważ na takich zajęciach w szkole z autokontroli, czy budowania relacji mamy tylko np. 12 godzin a psów kilka więc płacimy za mniej poświęconego czasu. Nie każdy pies czuje się dobrze w takim natłoku poleceń i ćwiczeń, który sobie ktoś z góry zaplanował.

Warto się wtedy zastanowić nad rozpisaniem planu zajęć z trenerem, którym będzie miał czas dla Państwa i poświęci na rozplanowanie zajęć i odpowiedni dobór ćwiczeń i szybkość wprowadzaniach ich po powolnym wdrążaniu. Bez zbędnego ustalania limitu zajęć. Opiekun czuje spokój i komfort, a dodatkowo ma możliwość na dopasowany program szkoleń i nauki budowania relacji, autokontroli i samokontroli przy jednoczesnym uwzględnieniu i poznaniu możliwości ulepszania dobrostanu psa i jego opiekuna 🙂 ! A co za tym idzie pies będzie zdobywał sukcesy i opiekun będzie zadowolony z takich osiągnięć:) Dodatkowo trener na zajęciach indywidualnych opowie i wyjaśni wszystkie aspekty budowanie dobrej i pozytywnej relacji, odpowiedniej relaksacji czy wyciszeniu psa, najważniejszej odpowiedniej motywacji psa i jego zrozumienie w pełni znaczeniu tego słowa 🙂

Niech Państwo też pamiętają, że każde grupowe kursy mają swoje daty rozpoczęcia i harmonogram spotkań a jak wiemy nie zawsze mamy możliwość przyjścia na takie zajęcia w takim grafiku, a czasem po prostu możemy nie mieć siły. Odrabianie w jakikolwiek sposób zajęć wybija naszego psa z rytmu i środowiska.

Dopasujmy ćwiczenia do możliwości psa 🙂 i dodatkowo swojego planu 🙂

Szkolenia i kursy grupowe to nie jest dobry pomysł na naukę i socjalizację psa starszego niż szczeniak, który się boi. Robimy tym psu nieświadomie krzywdę i budujemy niepotrzebny brak zaufania!

Zawsze proponuje zajęcia i szkolenia indywidualne gdzie możemy również kontrolowanie spotkać się z równoważonym psem u nauczyć naszego pupila spokoju i wspierać go kiedy potrzebuje.

Oczywiście ja ze swojej strony  Zapraszam na szkolenia, ćwiczenia indywidualne i grupowe gdzie pomogę dopasować odpowiednie szkolenie dla Państwa psiaka tak by opiekun i pies był szczęśliwy :).

W zakładce szkolenia psów znajdą Państwo więcej informacji, jeśli będzie potrzebna pomoc behawioralna to można na stronie znaleźć zakładkę konsultacje behawioralne gdzie pomogę Państwu wtedy w problemie jakim ma pies.