Specjalista ds. psychologii zwierząt
Nazywam się Paula Dzikowicz-Proć
Jestem biegłym, zoopsychologiem, behawiorystą, trenerem psów, instruktorem really-0 i właścicielem Boskiej Szkoły dla Psów, mediatorem sądowym/pozasądowym w sprawie zwierząt.
“Behawiorysta często nazywany jest adwokatem zwierząt. “
” Moim celem jest podejście do naturalności psów i kotów w ich zachowaniu”
Jako adwokat zwierząt pomagam zrozumieć dlaczego pies, czy kot zachowuje się w ten sposób, jaki ma problem i co należałoby zmienić, by polepszyć aktualną sytuację. Podpowiadam jak stworzyć satysfakcjonującą relację między człowiekiem, a zwierzęciem oraz osobami z jego otoczenia. Udzielam wsparcia w przypadku kłopotliwych zachowań zwierzęcia, na które skarży się właściciel. Określam problem i jego przyczynę. Przedstawiam propozycje określonej terapii w celu poradzenia sobie z daną sytuacją.
Na Szkoleniach dla Psów podpowiem Państwu jak prawidłowo budować relacje z psem, nauczę odpowiedniej komunikacji z naszym czworonogiem. Wprowadzę Państwa w magię nauki podstawowego posłuszeństwa, nauki samokontroli, spokojnego mijania psów/ludzi. Wskaże kierunek psich zabaw (tj. Nosework, zabawy węchowe, BrainWork,), które męczą psiaka lepiej niż aktywność fizyczna.
Jako trener podzielę się wiedzą jak dobrze, prawidłowo wychowywać i szkolić psa wszystko w granicach etologii stosowanej
Sprawię by Państwo byli zadowoleni z nowego spojrzenia na psią psychikę i jej prawidłowy rozwój.

Pierwsze początki kształcenia trenera

Od najwcześniejszych lat miałam możliwość kontaktu ze zwierzętami.
W dzieciństwie uwielbiałam jeździć konno, miałam za sobą również naukę skoków przez przeszkody:) miłość została ze mną aż do teraz jak tylko mam możliwość chętnie spędzę chwilę w stajni. Wychowywałam się z psami, królikami, wężami czy ptakami drapieżnymi tj. jastrzębie, sowy, sokoły. Kontakt z nimi był dla mnie ogromnym doświadczeniem, poznaniem zachowań każdego z gatunków.
To wspaniałe doświadczenie spowodowało chęć pracy ze zwierzętami – stąd po wielu latach nauki zdecydowałam się zostać behawiorystą i trenerem psów. Na początku pogłębiałam swoją wiedzę praktyczną z własnymi psami. Nie brakowało mi dodatkowej teorii, którą zapełniałam nie jedną książką. Kończąc Technikum Ochrony Środowiska, obrałam kierunek wolnego słuchacza na kierunkach studiów tj. Zootechnika i Kynologia. Zajęcia te pomogły mi w zdobywaniu wiedzy, której mogłabym nie zdobyć na kursach czy seminariach.
Moje początkowe doświadczenie w pracy ze zwierzętami:
– petsitterka(osoba opiekująca się zawodowo zwierzętami),
– wolontariusz-spacerowicz i specjalista “Behawiorysta” w TOZ Szczecin,
-opiekun egzotycznych zwierząt w małym zoo- Folwark Podkowa (m.in. jeżozwierze, surykatki, zebra)
-praca przy koniach w stajni,
-staż w Firmie Eco Falconry w Irlandii przy szkoleniu psów myśliwskich i pomocy w ulepszaniu komunikacji pies-opiekun, wraz z elementami sokolnictwa,
-praktyka zawodowa “zoopsychologa-trenera psów” w Szkole Pies Potrafi- Szkoła na 6 łap w Szczecinie
Prywatnie jestem świadomym opiekunem
5 letniej samicy Serwala Afrykańskiego
4 letniej Tokyo – Białego Owczarka Szwajcarskiego(Białe Cienie Home Kennel FCI)
3 letniego samca Serwala Afrykańskiego
Serwal Afrykański
Najbardziej trudnym doświadczeniem w pracy z kotami nabrałam przy wprowadzaniu Serwala Afrykańskiego na teren kotki Bengalskiej.
Ucząc się Serwala jako zwierzęcia dość mocno dzikiego w swoim zachowaniu, poznawałam jak pracować z takim kotem. Na ten czas nikt nie dzielił się wiedzą, dlatego każda chwila spędzona na nauce podejścia do Serwala, relacji Kota Bengalskiego oraz w przyszłości szczeniaka i serwala była dla mnie nabywaniem ogromnego doświadczenia i ciągłej obserwacji.
Było to wyzwaniem zakończonym sukcesem Z biegiem czasu kotki potrafiły nauczyć się wspólnej zabawy i odpoczynku. Serwal zachowuje się jak koto-pies. Jest kotem, ale można zaobserwować również chęć do nauki komend oraz wspaniałą zabawę w bieganiu za piłką, co leży bardziej w naturze psa. Jest to dziki kot, lecz udomowiony.
Dzięki nim mogę nauczyć się praktycznej pracy z kotami oraz jak wyglądają instynkty kocie, jak wygląda ich wspólna komunikacja i dzięki nim mogę sporo zaobserwować, jak i dzielić się tą wiedzą z innymi.
Jak wprowadzić psa do dwóch kotów?
To była już misja. Wprowadzenie małego szczeniaka na początku odbyło się z Serwalem, kolejnym etapem było wprowadzenie Kotki Bengalskiej. Najważniejsze by każdy z kotów miało możliwość swojej przestrzeni(szczególnie umiejscowionych na wysokości), dodatkowo nauka szczeniaka spokojnego zachowania przy kotach to nie lada wyczyn
Wszystko wymagało dużo czasu i cierpliwości… lecz udało się z powodzeniem
Kolejnym wyzwaniem dla mnie była akceptacja przez kocicę Serwala Afrykańskiego wtedy szczeniaka Białego Owczarka Szwajcarskiego Tokyo
Był to kolejny Nasz sukces, dziewczyny potrafią spokojnie nie wchodzić sobie w drogę, akceptują się i każda ma swoją przestrzeń.
W 2023r. dołączył do Nas wspaniały 2,5 letni samiec Serwala Afrykańskiego 🙂 i co za tym idzie kolejny bagaż doświadczeń z wprowadzeniem dorosłego serwala do nowego miejsca zamieszkania (woliera), zapoznanie z Nami i budowa relacji serwal-człowiek, zapoznanie pies-drugi serwal oraz samica z samcem na początku w osobnych wolierach z docelowym podejściem do spotkania na połączonych wolierach 🙂
Powolne wprowadzanie i budowanie relacji między dorosłymi serwalami oraz ich parowanie, każdy krok jest dużym wyzwaniem dla Nas i ogromną nauką. Dużo już za Nami i jeszcze więcej przed Nami 🙂
Wiedza praktyczna | Behawiorysta i Trener Psów
Tak właśnie nabrałam wiedzy praktycznej i potrzebowałam poszerzyć również swoje doświadczenie o dyplom. Dlatego ukończyłam Kurs Zoopsychologa potwierdzony Certyfikatem oraz Zaświadczeniem MEN i legitymacją zawodu, dokształciłam się jako Behawiorysta Zwierzęcy otrzymując certyfikat i zaświadczenie kursu. Zdobyłam również kwalifikacje Instruktora Rekreacji Ruchowej o specjalności – Instruktor Szkolenia Psów w placówce Polska Akademia Kultury i Sportu.
Dodatkowo ukończyłam kurs Trenera Zwierząt w Zoo z praktyką.
Rozpoczęłam praktykę zawodową w Szkole dla Psów Pies Potrafi w Szczecinie pod bacznym okiem profesjonalistów jako behawiorysta i instruktor szkolenia psów. Odbyłam również staż zagraniczny w firmie Eco Falconry (Irlandia) gdzie pracowałam z dzikimi gatunkami ptaków drapieżnych, pracując jako pomoc sokolnika, a dodatkowo byłam trenerem – behawiorystą psów myśliwskich mogłam poszerzać swoją wiedzę i praktykę m.in seterem angielski – irlandzkim.
Po otrzymaniu stosownych uprawnień zawodowych oraz ukończonych praktykach mogłam rozpocząć działalność w tym zakresie od 2018 roku.
W 2019 roku zdobyłam dodatkowe kwalifikacje Instruktora Rally-O (klasa I).
W 2020 roku poszerzyłam kwalifikacje o tytuł mediatora sądowego- który może pomóc przy konfliktach sąsiedzkich przy problemowych zachowaniu psa.
Nawiązałam współpracę z Oddziałem Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami w Szczecinie od marca 2018 roku, gdzie pomagam rozwiązać problemy behawioralne psów oraz kotów, które się tam znalazły. Dzięki temu umożliwiam ich szybszą i docelową adopcje.
Nawiązałam również współpracę ze Stowarzyszeniem “My 3, Koty i Psy”, w 2018 r. pomagam adoptowanym zwierzętom i ich właścicielom stworzyć dobrą i szczęśliwą relację.
Współpracuje ze Stowarzyszeniem Społeczno-Ekologicznym- Zwierzęcy Telefon Zaufania. Pomagam w większym zrozumieniu problemów behawioralnych kotów, psów oraz ich rozwiązaniu i naprawie. Wyjaśniam jak budować odpowiednio zaufanie i relację zwierząt do ludzi. Udzielam wsparcia w polepszeniu dobrostanu zwierząt zaniedbanych.
Dodatkowo wykładam prelekcje w szczecińskich przedszkolach i szkołach, dzięki którym mogę edukować dzieci od najmłodszych lat jak poprawnie zająć się zwierzętami oraz jakie mają potrzeby nasze futerkowe pupile.
“Najważniejsza jest praktyka, najlepsza teoria nie zastąpi praktyki “