Serwal Afrykański

Serwal Afrykański inaczej często opisywany jako Sawannowy. Jest to gatunek drapieżnego kota średniej wielkości. Zamieszkujący stepy sawanny. Opowiadają o nim jak o kuzynie geparda. Ma smukłe ciało, długie kończyny, krótki ogon oraz długą szyje i osadzoną na niej małą głowę. Ubarwienie jasno żółte, cętkowane.

Dzięki swoim długim nogą, jest wspaniałym skoczkiem.Poluje na małe zdobycze ssaki, bezkręgowce, ryby, ptaki. Zjada również owoce i świeżą trawę. Mają samotniczy tryb życia, komunikują się za to znakowaniem moczem, drapaniem pni, warczeniem, syczeniem oraz mruczeniem

To ogólne informacje na temat tych pięknych kotów, a teraz coś z życia wzięte

Jak wygląda życie z takim wspaniałym kotem.

Każdy marzy o dzikim kocie w piękne cętki, lecz nie każdy wie jaką niesie to za sobą odpowiedzialność. Tego kota nie możemy zamknąć w domu czy w wolierze z myślą, że oprócz pożywienia i miejsca dla siebie nie potrzebuje nic więcej.

Nic bardziej mylnego.

Jeśli pozostawimy takiego kota samemu sobie to mamy idealny przepis na zwierzaka dzikiego i niesocjalizowanego. Dlatego, więc tak bardzo istotna jest jego socjalizacja kociaka od małego by mieć w przyszłości zrównoważonego dorosłego kota.

behawiorysta szczecin
Kocięta serwala z zachowania są podobne do naszych domowych mruczków. Bardzo dużo się bawią, jeszcze więcej rozrabiają i przesłodko zasypiają. Oczywiście dieta takiego kociaka musi być zbilansowana jak dla dzikiego kota czyli najlepiej mięso drób, myszy, możemy dodawać warzywa i owoce, świeża trawa. Taki kociak potrzebuje mnóstwo naszej uwagi, nie możemy go zostawiać na samej wolierze. Najlepiej wyznaczyć takiemu kociakowi od razu zasady panujące w domu, np. gdzie może wchodzić, gdzie ma swój pokój i wolierę, czy kuwetę. Często ludzie pytają gdzie załatwia się taki kot “pewnie wszędzie”. Serwal, jak każdy inny kot jest w stanie nauczyć się korzystania z kuwety. Kuweta musi być dostosowana do wielkości kota. Ten egzotyczny zwierzak w każdym wieku jest kotem z wysokim pokładem energii, dużo biega, bardzo wysoko skacze i uwielbia porywać rzeczy jak szczeniak Bieganie za piłką i skakanie na spore wysokości to jej najlepsze i bardzo męczące zabawy. Dziki kot wydaje nam się kotem bez uczuć, bardziej zamkniętym w sobie. Tak może być kiedy będzie trzymana bez kontaktu z człowiekiem. Jeśli natomiast będziemy starali się by kociak miał kontakt z przeróżnymi osobami, i sami damy mu dużo ciepła, to jak każdy zwierzak odda nam to ze zdwojoną siła Wtedy serwal staje się bardzo uczuciowy, potrafi się przyjść i przywitać,nauczony potrafi podziękować ocierając się o nas a co najważniejsze jak przyłożymy się do nauki poleceń tego kociaka to potrafi na komendę” siad ” usiąść czy na komendę “poproś” poprosić Jest bardzo pojętny i zdolny.

Serwal jest wspaniałym kotem i towarzyszem. Potrzebuje jednak świadomego opiekuna, ponieważ wymaga o wiele więcej uwagi i profesjonalnego podejścia niż nasze domowe mruczki. Jeśli kiedykolwiek ktoś by chciał się zdecydować na takiego zwierzaka, proszę o przemyślenie kilka razy tego kroku. Poprzez złe podejście możemy zrobić kotu krzywdę oraz sobie, zamiast wspaniałego towarzysza możemy mieć dzikiego kota syczącego do którego nie może nawet sam właściciel podejść. Wtedy jedynym rozwiązaniem może być behawiorysta, który jeszcze się podejmie takiej pomocy w tym przypadku lub ostatecznie oddanie zwierzaka.

Jak się komunikuje Serwal Afrykański ?

Serwal komunikuje się z otoczeniem poprzez : syczenie, warczenie, ”chyczenie”, mruczenie, skrzeczenie oraz nie do opisana mowa do drugiego kota podobna do piszczenia, ”gaworzenia”

Komunikacja poprzez mowę ciała, ważna jest nie tylko dla kotów jak i wszystkich zwierząt. Dzięki niej możemy odczytać samopoczucie zwierząt, zamiary różnych ich zachowań, np.

Jeśli serwal kieruje uszy do tyłu, macha ogonem – jest niezadowolony.

Natomiast jeśli warczy i syczy – wtedy boi się czegoś, jakiegoś bodźca.

Poprzez dźwięki oraz mowę ciała, odczytujemy czy kot chce z nami w tym momencie interakcji czy jednak nie koniecznie.

Nawet egzotyczny kot potrafi się komunikować z nami tak byśmy mogli uniknąć zagrożenia z jego strony.

Jeżeli będziemy wstanie dobrze odczytać sygnały komunikacyjne to i my i kot na tym skorzystamy, a więź jaką nawiążemy będzie bezcenna

Jak Serwale znaczą?

Szukając informacji na temat tego pięknego gatunku dzikiego kota nie znalazłam prawie żadnych przydatnych informacji o sposobach interakcji z ludźmi, samopoczucia czy zachowania wobec siebie. W Internecie można znaleźć same suche fakty, o jego wyglądzie, pochodzeniu, zamieszkaniu czy pożywieniu. Cały czas przed pojawieniem się u Nas Serwala próbowałam znaleźć informacje, które pozwolą mi zapoznać się z tym gatunkiem, z jego potrzebami i rytuałami. Niestety zbiór informacji był ciągle skąpy. Sami hodowcy często niewiele więcej wiedzą, trzymając je tylko na wolierach, służą jedynie do rozmnażania. Ludzie, którzy są zżyci z Serwalami zazwyczaj nie publikują artykułów na temat jego zachowania. Dlatego zdecydowałam się podzielić tą wiedzą, jaką sama zyskuje od samego źródła jaką jest nasza samiczka Mace.

Otóż, Serwale są strachliwymi kotami, unikającymi problem. Od samego początku należy dbać o ich poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie.

Jeśli chodzi o unikanie problemu to Serwale z jednej strony są bardzo płochliwe, nawet na swoim własnym terytorium wycofują się. Jeśli poczują zagrożenie syczą, warczą i pokazują ogólne niezadowolenie. Natomiast gdy minie zagrożenie w jego mniemaniu, wracają do spokojnego przyglądania się sytuacji i ewentualnej ponownej reakcji. Gdy Serwal zaufa domownikom, zbuduje z nimi wspaniałą więź.

Poczucie bezpieczeństwa koty cenią sobie w każdej sytuacji. Serwale jako, że są bardzo płochliwe, nie wchodzące w konflikty i nie starają się zdominować innych zwierząt w domu, pomimo tego, że są znacznie silniejsze, zwinniejsze, cięższe i bardziej niebezpieczne niż mogłoby się wydawać, to ustępują w upartości innym zwierzętom w domu. Zwykły kot domowy potrafi zachwiać poczucie bezpieczeństwa Serwala. Np. Serwal korzystający z jednego pokoju, kuwety z kotem domowym, może zacząć załatwiać się poza kuwetą lub zacznie znaczyć o wiele częściej niż sam okres godowy. To samo może wiązać się z kotem domowym, natomiast na pewno Serwal nie potrzebuje dużo czasu dyskomfortu by Nam to pokazać. Chociaż, będzie starać się to robić blisko kuwet lub drzwi wyjściowych. W okresie zimowym, kiedy Serwal zazwyczaj nie jest na wolierze zbyt długo, dobrze by było gdyby w domu lub wyznaczonym miejscu posiadał własny bezpieczne pomieszczenie. Spowoduje to całkowitą zmianę zachowania, na lepsze.

Serwale same z siebie, nie są agresywne. Nie prowokują.. te koty gdyby chciały, bez wahania zrobiłby krzywdę psu, lub wyrządziły dość znaczną krzywdę mniejszemu kotu. Ich pazury mogą zrobić krzywdę każdemu, a styl ataku, z pewnością nabije siniaków innym zwierzakom. Nie robią tego, bo z natury są strachliwe, wycofujące się. Wybierają zawsze ucieczkę lub w ostateczności atak z samego zagrożenia. Chyba, że się bawią, chociaż ich zabawy są widowiskowe, to jednocześnie dla mniejszych domowników mogą okazać się dosyć bolesne. Tu należy uważać, i reagować gdy zabawa przeradza się w dobijanie rannego. Chociaż, gdy będzie się karcić kota za jego zabawy czy sposób bycia, można zachwiać jego relację i zaufanie do Nas, a wtedy może zawsze reagować agresją obronną do wszystkich.

Znaczenie terytorium zazwyczaj pojawia się gdy Serwal ma problem jedną z 3 wyżej wymienionych rzeczy lub jest przed okresem godowym.. jest to związane z jego naturą, oznaczam by pokazać gdzie jestem, a zarazem co jest moje( kot potrafi oznaczyć nawet człowieka tak Nam się to właśnie przytrafia ). Przedstawię kilka sposobów jak dbać o to by wygodniej żyło się z Serwalem pod jednym dachem:

Należy dbać o jego relacje z innymi domownikami, np. poprzez zabawy z piłką lub imitacją owadów.
Serwale korzystają z kuwety chętnie, gdy pojawia się znaczenie na podłodze, ścianie czy na krześle, warto sprawdzić czy inny zwierzak w domu nie przesiada na jego terytorium. Serwal powinien mieć własny bezpieczny kąt, gdzie poczuje się bezpiecznie. Zdarza się, że serwal załatwi się poza kuwetą ponieważ się sfrustrował lub z kuwety korzystał inny kot.
Należy spędzać czas z kotem, np. niech śpi obok nas gdy odpoczywamy na kanapie. Umacnia to więzi i kot czuje się przy nas bezpieczniej.
Zabawy u dorosłego trwają od 10-20 minut – aż do dobrego zmęczenia kota. Raz czasem dwa razy dziennie należy go wybawić, aby nie psocił po nocach. W końcu to koty i chadzają po zmierzchu
Należy przyzwyczajać Serwala do dotyku. Gdy jest niedostępna i nieufna, po pewnym czasie z miłą chęcią będzie okazywać uczucia jak pies.
Hodowcy zazwyczaj nie pozwalają małym serwalom na kontakt z matką, ma to pewne uzasadnienie, ale w efekcie sprawia, że małym kotom brakuje matczynych rad, np. siłe zgryzu. Do tej pory, Nasza Kotka ma przejawy braku ssania mleka matki, i zamiast tego ssa kocyk. Zazwyczaj jest to czas aby Serwal nam zaufał gdy będziemy obok niego. Można z takiego zachowania zrobić użytek i poprawić nasze relacje, w odpowiedni sposób.
Smakołyki należy dawać z ręki.
Serwalowi należy narzucić pewne ograniczenia, co jest dobre a czego nie akceptujemy. Np. nie może wskakiwać na blat kuchenny, lub ma nie wchodzić na stół. Będzie się do tego stosować, gdy będziemy konsekwentnie tego przestrzegać. Nie używamy nigdy agresji wobec kota!
Gdy Serwal zaczyna psocić, zazwyczaj działa Time Out (odesłanie do swojego pomieszczenia, woliery). Uspokoi się w innym pokoju, i nie spowoduje to problemu z ciągłym zwracaniem jemu uwagi, co może wywołać frustrację.

*Tekst objęty jest prawami autorskimi. Każda próba kopiowania, edycji tekstu jest zabroniona.