Specjalista ds. psychologii zwierząt

Nazywam się Paula Dzikowicz-Proć

Jestem biegłym, zoopsychologiem, behawiorystą, trenerem psów, instruktorem really-0 i właścicielem Boskiej Szkoły dla Psów, mediatorem sądowym/pozasądowym w sprawie zwierząt.

“Behawiorysta często nazywany jest adwokatem zwierząt. “

” Moim celem jest podejście do naturalności psów i kotów w ich zachowaniu”

Jako adwokat zwierząt pomagam zrozumieć dlaczego pies, czy kot zachowuje się w ten sposób, jaki ma problem i co należałoby zmienić, by polepszyć aktualną sytuację. Podpowiadam jak stworzyć satysfakcjonującą relację między człowiekiem, a zwierzęciem oraz osobami z jego otoczenia. Udzielam wsparcia w przypadku kłopotliwych zachowań zwierzęcia, na które skarży się właściciel. Określam problem i jego przyczynę. Przedstawiam propozycje określonej terapii w celu poradzenia sobie z daną sytuacją.

Na Szkoleniach dla Psów podpowiem Państwu jak prawidłowo budować relacje z psem, nauczę odpowiedniej komunikacji z naszym czworonogiem. Wprowadzę Państwa w magię nauki podstawowego posłuszeństwa, nauki samokontroli, spokojnego mijania psów/ludzi. Wskaże kierunek psich zabaw (tj. Nosework, zabawy węchowe, BrainWork,), które męczą psiaka lepiej niż aktywność fizyczna.

Jako trener podzielę się wiedzą jak dobrze, prawidłowo wychowywać i szkolić psa wszystko w granicach etologii stosowanej

Sprawię by Państwo byli zadowoleni z nowego spojrzenia na psią psychikę i jej prawidłowy rozwój.

Pierwsze początki kształcenia trenera

Od najwcześniejszych lat miałam możliwość kontaktu ze zwierzętami.

W dzieciństwie uwielbiałam jeździć konno, miałam za sobą również naukę skoków przez przeszkody:) miłość została ze mną aż do teraz jak tylko mam możliwość chętnie spędzę chwilę w stajni. Wychowywałam się z psami, królikami, wężami czy ptakami drapieżnymi tj. jastrzębie, sowy, sokoły. Kontakt z nimi był dla mnie ogromnym doświadczeniem, poznaniem zachowań każdego z gatunków.

To wspaniałe doświadczenie spowodowało chęć pracy ze zwierzętami – stąd po wielu latach nauki zdecydowałam się zostać behawiorystą i trenerem psów. Na początku pogłębiałam swoją wiedzę praktyczną z własnymi psami. Nie brakowało mi dodatkowej teorii, którą zapełniałam nie jedną książką. Kończąc Technikum Ochrony Środowiska, obrałam kierunek wolnego słuchacza na kierunkach studiów tj. Zootechnika i Kynologia. Zajęcia te pomogły mi w zdobywaniu wiedzy, której mogłabym nie zdobyć na kursach czy seminariach.

Moje początkowe doświadczenie w pracy ze zwierzętami:

– petsitterka(osoba opiekująca się zawodowo zwierzętami),

– wolontariusz-spacerowicz i specjalista “Behawiorysta” w TOZ Szczecin,

-opiekun egzotycznych zwierząt w małym zoo- Folwark Podkowa (m.in. jeżozwierze, surykatki, zebra)

-praca przy koniach w stajni,

-staż w Firmie Eco Falconry w Irlandii przy szkoleniu psów myśliwskich i pomocy w ulepszaniu komunikacji pies-opiekun, wraz z elementami sokolnictwa,

-praktyka zawodowa “zoopsychologa-trenera psów” w Szkole Pies Potrafi- Szkoła na 6 łap w Szczecinie

Prywatnie jestem świadomym opiekunem

 5 letniej samicy Serwala Afrykańskiego

 4 letniej Tokyo – Białego Owczarka Szwajcarskiego(Białe Cienie Home Kennel FCI)

 3 letniego samca Serwala Afrykańskiego

Serwal Afrykański

Najbardziej trudnym doświadczeniem w pracy z kotami nabrałam przy wprowadzaniu Serwala Afrykańskiego na teren kotki Bengalskiej.

Ucząc się Serwala jako zwierzęcia dość mocno dzikiego w swoim zachowaniu, poznawałam jak pracować z takim kotem. Na ten czas nikt nie dzielił się wiedzą, dlatego każda chwila spędzona na nauce podejścia do Serwala, relacji Kota Bengalskiego oraz w przyszłości szczeniaka i serwala była dla mnie nabywaniem ogromnego doświadczenia i ciągłej obserwacji.

Było to wyzwaniem zakończonym sukcesem Z biegiem czasu kotki potrafiły nauczyć się wspólnej zabawy i odpoczynku. Serwal zachowuje się jak koto-pies. Jest kotem, ale można zaobserwować również chęć do nauki komend oraz wspaniałą zabawę w bieganiu za piłką, co leży bardziej w naturze psa. Jest to dziki kot, lecz udomowiony.

Dzięki nim mogę nauczyć się praktycznej pracy z kotami oraz jak wyglądają instynkty kocie, jak wygląda ich wspólna komunikacja i dzięki nim mogę sporo zaobserwować, jak i dzielić się tą wiedzą z innymi.

Jak wprowadzić psa do dwóch kotów?

To była już misja. Wprowadzenie małego szczeniaka na początku odbyło się z Serwalem, kolejnym etapem było wprowadzenie Kotki Bengalskiej. Najważniejsze by każdy z kotów miało możliwość swojej przestrzeni(szczególnie umiejscowionych na wysokości), dodatkowo nauka szczeniaka spokojnego zachowania przy kotach to nie lada wyczyn

Wszystko wymagało dużo czasu i cierpliwości… lecz udało się z powodzeniem

Kolejnym wyzwaniem dla mnie była akceptacja przez kocicę Serwala Afrykańskiego wtedy szczeniaka Białego Owczarka Szwajcarskiego Tokyo

Był to kolejny Nasz sukces, dziewczyny potrafią spokojnie nie wchodzić sobie w drogę, akceptują się i każda ma swoją przestrzeń.

W 2023r. dołączył do Nas wspaniały 2,5 letni samiec Serwala Afrykańskiego 🙂 i co za tym idzie kolejny bagaż doświadczeń z wprowadzeniem dorosłego serwala do nowego miejsca zamieszkania (woliera), zapoznanie z Nami i budowa relacji serwal-człowiek, zapoznanie pies-drugi serwal oraz samica z samcem na początku w osobnych wolierach z docelowym podejściem do spotkania na połączonych wolierach 🙂 

Powolne wprowadzanie i budowanie relacji między dorosłymi serwalami oraz ich parowanie, każdy krok jest dużym wyzwaniem dla Nas i ogromną nauką. Dużo już za Nami i jeszcze więcej przed Nami 🙂

Wiedza praktyczna | Behawiorysta i Trener Psów

Tak właśnie nabrałam wiedzy praktycznej i potrzebowałam poszerzyć również swoje doświadczenie o dyplom. Dlatego ukończyłam Kurs Zoopsychologa potwierdzony Certyfikatem oraz Zaświadczeniem MEN i legitymacją zawodu, dokształciłam się jako Behawiorysta Zwierzęcy otrzymując certyfikat i zaświadczenie kursu. Zdobyłam również kwalifikacje Instruktora Rekreacji Ruchowej o specjalności – Instruktor Szkolenia Psów w placówce Polska Akademia Kultury i Sportu.

Dodatkowo ukończyłam kurs Trenera Zwierząt w Zoo z praktyką.

Rozpoczęłam praktykę zawodową w Szkole dla Psów Pies Potrafi w Szczecinie pod bacznym okiem profesjonalistów jako behawiorysta i instruktor szkolenia psów. Odbyłam również staż zagraniczny w firmie Eco Falconry (Irlandia) gdzie pracowałam z dzikimi gatunkami ptaków drapieżnych, pracując jako pomoc sokolnika, a dodatkowo byłam trenerem – behawiorystą psów myśliwskich mogłam poszerzać swoją wiedzę i praktykę m.in seterem angielski – irlandzkim.

Po otrzymaniu stosownych uprawnień zawodowych oraz ukończonych praktykach mogłam rozpocząć działalność w tym zakresie od 2018 roku.

W 2019 roku zdobyłam dodatkowe kwalifikacje Instruktora Rally-O (klasa I).

W 2020 roku poszerzyłam kwalifikacje o tytuł mediatora sądowego- który może pomóc przy konfliktach sąsiedzkich przy problemowych zachowaniu psa.

Nawiązałam współpracę z Oddziałem Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami w Szczecinie od marca 2018 roku, gdzie pomagam rozwiązać problemy behawioralne psów oraz kotów, które się tam znalazły. Dzięki temu umożliwiam ich szybszą i docelową adopcje.
Nawiązałam również współpracę ze Stowarzyszeniem “My 3, Koty i Psy”, w 2018 r. pomagam adoptowanym zwierzętom i ich właścicielom stworzyć dobrą i szczęśliwą relację.
Współpracuje ze Stowarzyszeniem Społeczno-Ekologicznym- Zwierzęcy Telefon Zaufania. Pomagam w większym zrozumieniu problemów behawioralnych kotów, psów oraz ich rozwiązaniu i naprawie. Wyjaśniam jak budować odpowiednio zaufanie i relację zwierząt do ludzi. Udzielam wsparcia w polepszeniu dobrostanu zwierząt zaniedbanych.

Dodatkowo wykładam prelekcje w szczecińskich przedszkolach i szkołach, dzięki którym mogę edukować dzieci od najmłodszych lat jak poprawnie zająć się zwierzętami oraz jakie mają potrzeby nasze futerkowe pupile.

“Najważniejsza jest praktyka, najlepsza teoria nie zastąpi praktyki “

Dyplomy | Kursy | Praktyka

Najważniejsze w pracy ze zwierzętami jest ciągłe dokształcanie się w różnych warsztatach, seminariach czy webinariach. Dzięki takim możliwością mogę poznać różne sposoby pracy każdych z osób, jak również dowiedzieć się jak bardzo różni się powszechna wiedza na temat zachowań np. psów, która do tej pory była najczęściej kojarzoną i interpretowaną “teorią dominacji”, a jednak ciągłe pogłębianie wiedzy sprawia, że na nowo poznajemy psie zachowania, emocje czy komunikację. Dlatego tak, ważne jest by dokształcać się i poznawać najlepsze i odpowiednie techniki pracy, które mogę wykorzystać by pomóc Państwa pupilom. Biorę udział również w różnych seminariach i warsztatach, kursach czy webinariach tj. : Seminarium pt.”Kot w domu: profilaktyka problemów z zachowaniem i prawidłowa opieka” lek. wet. Jolantą Łapińską, Szczecin 2018r. Warsztaty ” Podstawy Wystawiania Psa ” organizowane przez Szkołę Pies Potrafi w Szczecinie 2018r. Seminarium ” Aport i Dummy ” z Katarzyną Chrobak w Międzyzdrojach 2018r. Warsztaty ” Nose Worka ” pod bacznym okiem Magdaleny Szewczyk Dzido Seminarium pt.” Lęki i fobie psów i kotów” z lek.wet. Jolantą Łapińską, Szczecin 2018 r. Webinarium “Agresja i Reaktywność “Dog Training Academy Małgorzata Woźniak 2018r. Ogólnopolska Konferencja Behawioryzmu Zwierząt “Relacja Człowiek-Pies i sposoby jej budowania”- organizowana przez stowarzyszenie behawiorystyczne Dogtryna, Warszawa 2018 Webinarium “Równaj”- Luźna smycz organizowane przez PsieABC Szkolenie Psów, Warszawa 2018 Prelekcja w Przedszkolu nr 59 w Szczecinie pt.” Dobra i bezpieczna opieka nad zwierzętami “- organizator spotkania TOZ w Szczecinie(prelekcje prowadziłam osobiście) Kurs”Terapia psów z problemami behawioralnymi” – mgr inż. Agata Kokocińska-Kusiak / lek.wet. Martyna Woszczyło – Warszawa 2018/2019 Seminarium “Masaż i Ruch- uaktywnij psa na wiosnę”- Anita Chylarecka Malivio-masaż psów i koni/ Joanna Jankowska, Szczecin 2019 Seminarium “Strategie komunikacji wewnątrz i między gatunkowej u psów (Canis familiaris)”- mgr Katarzyna Wawryniuk(EduAnimalis), Szczecin 2019 Seminarium “Mechanizmy uczenia się u zwierząt na przykładzie psów i nie tylko”mgr Katarzyna Wawryniuk(EduAnimalis), Szczecin 2019 Seminarium “Praktyczne podejście do analizy zachowania psów” – dr Barbara Schöning , Talking Dogs Warszawa 2019r. Seminarium “Kompetencje Społeczne Psów” lek. wet Jolanta Łapińska, Szczecin 2019r. Kurs Instruktor Rally-0 Olga Nylec, organizator Psia Wachta (Centrum Edukacji Kynologicznej), Poznań 2019, Kurs “Terapia psów z problemami behawioralnymi II “poziom zaawansowany 2019/2020 r , mgr inż. Agata Kokocińska-Kusiak / lek.wet. Martyna Woszczyło – Warszawa Mediator sądowy i pozasądowy współpracujący z Fundacją Porozumienia Społecznego i Integracji IMPULS w Szczecinie, 2020r. “Analiza Komunikacji Psów” Piotr Wojtków- Wojtków Szkolenia, 2020r. “Spojrzenie psa- co się w nim kryje?” Michele Minunno webinarium 2020r. “Naturalna Komunikacja” Angela Stockdale webinarium 2021 r. “Sposoby Pracy z Psami Agresywnymi” webinarium, Piotr Wojtków 2021 r. “O Komunikacji Psów” Angela Stockdale webinar 2021 r. “O Związku Między Zachowaniami a Emocjami Psów” Angela Stockdale webinar 2021r. “Wprowadzenie do Klas Komunikacji” Angela Stockdale webinar 2021r. Kurs “Zachowanie Zwierciadłem Emocji Psów” Angela Stockdale 2021r. “Od Emocji do Zachowania” Michele Minunno webinar 2021r. “Posłuchaj mnie- o potrzebie dystansu społecznego psów” Angela Stockdale, webinar 2021 r.