Nazywam się Paula Dzikowicz-Proć

Jestem mediatorem sądowym- pozasądowym, behawiorystą, trenerem psów, instruktorem really-0 i właścicielem Boskiej Szkoły dla Psów. Behawiorysta często nazywany jest adwokatem zwierząt. 

Jako adwokat zwierząt pomagam zrozumieć dlaczego pies, czy kot zachowuje się w ten sposób, jaki ma problem i co należałoby zmienić, by polepszyć aktualną sytuację. Podpowiadam jak stworzyć satysfakcjonującą relację między człowiekiem, a zwierzęciem oraz osobami z jego otoczenia. Udzielam wsparcia w usuwaniu lub redukowaniu niepożądanych /niepokojących  zachowań zwierzęcia, na które skarży się właściciel. Określam problem i jego przyczynę. Przedstawiam propozycje określonej terapii w celu poradzenia sobie z daną sytuacją.

Na szkoleniach dla psów podpowiem Państwu jak prawidłowo budować relacje z psem, nauczę odpowiedniej komunikacji z naszym czworonogiem. Udzielę wsparcia w nauce podstawowego posłuszeństwa, nauce samokontroli i autokontroli. Wprowadzę w świat psich zabaw, które męczą psiaka lepiej niż aktywność fizyczna. Jako trener podzielę się wiedzą jak dobrze, prawidłowo wychowywać i szkolić psa 🙂

Sprawię by Państwo byli zadowoleni z nowego spojrzenia na psią psychikę i jej prawidłowy rozwój 🙂

szkoła dla psów i behawiorysta
z Moją Białą Owczarką Szajcarską

Od najwcześniejszych lat miałam możliwość kontaktu ze zwierzętami. Wychowywałam się z psami, królikami, wężami i drapieżnymi ptakami. Kontakt z nimi był dla mnie ogromnym doświadczeniem i wspaniałym budowaniem pozytywnych, dobrych relacji ze zwierzętami.

To wspaniałe doświadczenie spowodowało chęć pracy ze zwierzętami – stąd po wielu latach nauki zdecydowałam się zostać behawiorystą i trenerem psów. Na początku pogłębiałam swoją wiedzę praktyczną z własnymi psami. Nie brakowało mi dodatkowej teorii, którą zapełniałam nie jedną książką. Kończąc Technikum Ochrony Środowiska, obrałam kierunek wolnego słuchacza  na kierunkach studiów tj. Zootechnika i Kynologia. Zajęcia te pomogły mi w zdobywaniu wiedzy, której mogłabym nie zdobyć na kursach czy seminariach.

Moje początkowe doświadczenie w pracy ze zwierzętami:

– petsitterka(osoba opiekująca się zawodowo zwierzętami),

– wolontariusz-spacerowicz w TOZ Szczecin,

– opiekun egzotycznych zwierząt w małym zoo( m.in. jeżozwierze, surykatki)

-staż w Firmie Eco Falconry w Irlandii przy szkoleniu psów myśliwskich i pomocy w ulepszaniu komunikacji pies-opiekun,

– praktyka zawodowa w Szkole Pies Potrafi ( Szkoła na 6 łap) w Szczecinie.

Prywatnie jestem  świadomym opiekunem 🙂

8 letniej kotki Bengalskiej

2 letniej samicy Serwala Afrykańskiego

Rocznej Tokyo – Białego Owczarka Szwajcarskiego                                            

Mój Zespół :)))

O mnie
Mejsi
Serwal Afrykański
O mnie
Tokyo
Biały Owczarek Szwajcarski
O mnie
Uri
Kot Bengalski

Najbardziej trudnym doświadczeniem w pracy z kotami nabrałam przy wprowadzaniu Serwala Afrykańskiego na teren kotki Bengalskiej.

Było to wyzwaniem zakończonym sukcesem:) Z biegiem czasu potrafiły nauczyć się wspólnej zabawy i odpoczynku. Serwal zachowuje się jak koto-pies. Jest kotem, ale można zaobserwować również chęć do nauki komend oraz wspaniałą zabawę w bieganiu za piłką, co leży bardziej w naturze psa 🙂 Jest to dziki kot, lecz udomowiony.

Dzięki nim mogę nauczyć się praktycznej pracy z kotami  oraz jak wyglądają instynkty kocie, jak wygląda ich wspólna komunikacja i dzięki nim mogę sporo zaobserwować, jak i dzielić się tą wiedzą z innymi.

Jak wprowadzić psa do dwóch kotów…?:)

To była już misja 🙂 Wprowadzenie małego szczeniaka na początku odbyło się z Serwalem, kolejnym etapem było wprowadzenie Kotki Bengalskiej. Najważniejsze by każdy z kotów miało możliwość swojej przestrzeni(szczególnie umiejscowionych na wysokości), dodatkowo nauka szczeniaka spokojnego zachowania przy kotach to nie lada wyczyn:)

Wszystko wymagało dużo czasu i cierpliwości… lecz udało się z powodzeniem:)

O mnie
Wspólny odpoczynek : ) to oznaka dobrej i pozytywnej relacji
Behawiorysta i Szkolenia Psów Szczecin
Tak prowadzę zajęcia:) Pokazuje jak prowadzić psiaka
O mnie
Tak pracuje:) Warsztaty " Jak prawidłowo dbać o zwierzaki domowe" 🙂

Tak właśnie nabrałam wiedzy praktycznej i potrzebowałam poszerzyć również swoje doświadczenie o dyplom, bym mogła rozpocząć pracę. Dlatego ukończyłam Kurs Zoopsychologa potwierdzony Certyfikatem oraz Zaświadczeniem MEN i legitymacją zawodu, dokształciłam się jako Behawiorysta Zwierzęcy otrzymując certyfikat i zaświadczenie kursu. Zdobyłam również kwalifikacje Instruktora Rekreacji Ruchowej o specjalności – Instruktor Szkolenia Psów w placówce Polska Akademia Kultury i Sportu.

Rozpoczęłam praktykę zawodową w Szkole dla Psów Pies Potrafi w Szczecinie pod bacznym okiem profesjonalistów jako behawiorysta i instruktor szkolenia psów. Odbyłam również staż zagraniczny w firmie Eco Falconry(Irlandia) gdzie pracowałam z dzikimi gatunkami ptaków drapieżnych, pracując jako pomoc sokolnika, a dodatkowo byłam trenerem /behawiorystą psów myśliwskich mogłam poszerzać swoją wiedzę i praktykę m.in seterem angielski/ irlandzkim.

Po otrzymaniu stosownych uprawnień zawodowych oraz ukończonych praktykach mogłam rozpocząć działalność w tym zakresie od 2018 roku.

W 2019 roku zdobyłam dodatkowe kwalifikacje Instruktora Rally-O (klasa I).

 • Współpracuje z Oddziałem Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami w Szczecinie od marca 2018 roku, gdzie pomagam rozwiązać problemy behawioralne psów oraz kotów, które się tam znalazły. Dzięki temu umożliwiam ich szybszą i docelową adopcje.
 • Nawiązałam również współpracę ze Stowarzyszeniem “My 3, Koty i Psy”, pomagam adoptowanym zwierzętom i ich właścicielom stworzyć dobrą i szczęśliwą relację:)
 • Współpracuje ze Stowarzyszeniem Społeczno-Ekologicznym- Zwierzęcy Telefon Zaufania. Pomagam w większym zrozumieniu problemów behawioralnych kotów, psów oraz ich rozwiązaniu i naprawie. Wyjaśniam jak budować odpowiednio zaufanie i relację zwierząt do ludzi. Udzielam wsparcia w polepszeniu dobrostanu zwierząt zaniedbanych.

Dodatkowo wykładam prelekcje w szczecińskich przedszkolach i szkołach, dzięki którym mogę edukować dzieci od najmłodszych lat jak poprawnie zająć się zwierzętami oraz jakie  mają potrzeby nasze futerkowe pupile.

“Najważniejsza jest praktyka, najlepsza teoria nie zastąpi praktyki 🙂 “

Najważniejsze w pracy ze zwierzętami jest ciągłe dokształcanie się w różnych warsztatach, seminariach czy webinariach. Dzięki takim możliwością mogę poznać  różne sposoby pracy każdych z osób, jak również dowiedzieć się jak bardzo różni się powszechna wiedza na temat zachowań np. psów, która do tej pory była najczęściej kojarzoną i interpretowaną “teorią dominacji”, a jednak ciągłe pogłębianie wiedzy sprawia, że na nowo poznajemy psie zachowania.

Dlatego tak, ważne jest by dokształcać się i poznawać najlepsze i odpowiednie techniki pracy, które mogę wykorzystać by pomóc Państwa pupilom 🙂

Biorę udział również w różnych seminariach i warsztatach tj. :

 • Seminarium pt.”Kot w domu: profilaktyka problemów z zachowaniem i prawidłowa opieka” lek. wet. Jolantą Łapińską, Szczecin 2018r.
 • Warsztaty ” Podstawy Wystawiania Psa ” organizowane przez Szkołę Pies Potrafi w Szczecinie 2018r.
 • Seminarium ” Aport i Dummy ” z Katarzyną Chrobak w Międzyzdrojach 2018r.
 • Warsztaty ” Nose Worka ” pod bacznym okiem Magdaleny Szewczyk Dzido
 • Seminarium pt.” Lęki i fobie psów i kotów” z lek.wet. Jolantą Łapińską, Szczecin 2018 r.
 • Webinarium “Agresja i Reaktywność “Dog Training Academy  Małgorzata Woźniak 2018r.
 • Ogólnopolska Konferencja Behawioryzmu Zwierząt “Relacja Człowiek-Pies i sposoby jej budowania”- organizowana przez stowarzyszenie behawiorystyczne Dogtryna, Warszawa 2018
 • Webinarium “Równaj”- Luźna smycz organizowane przez PsieABC Szkolenie Psów, Warszawa 2018
 • Prelekcja w Przedszkolu nr 59 w Szczecinie pt.” Dobra i bezpieczna opieka nad zwierzętami “- organizator spotkania TOZ w Szczecinie(prelekcje prowadziłam osobiście)
 • Kurs”Terapia psów z problemami behawioralnymi” – mgr inż. Agata Kokocińska-Kusiak / lek.wet. Martyna Woszczyło – Warszawa 2018/2019
 • Seminarium “Masaż i Ruch- uaktywnij psa na wiosnę”- Anita Chylarecka Malivio-masaż psów i koni/ Joanna Jankowska, Szczecin 2019
 • Seminarium “Strategie komunikacji wewnątrz i między gatunkowej u psów
  (Canis familiaris)”- mgr Katarzyna Wawryniuk(EduAnimalis), Szczecin 2019
 • Seminarium “Mechanizmy uczenia się u zwierząt na przykładzie psów i nie tylko”mgr Katarzyna Wawryniuk(EduAnimalis), Szczecin 2019
 • Seminarium “Praktyczne podejście do analizy zachowania psów” – dr Barbara Schöning , Talking Dogs Warszawa  2019r.
 • Seminarium “Kompetencje Społeczne Psów” lek. wet Jolanta Łapińska, Szczecin 2019r.
 • Kurs Instruktor Rally-0 Olga Nylec, organizator Psia Wachta (Centrum Edukacji Kynologicznej), Poznań 2019,
 • Kurs “Terapia psów z problemami behawioralnymi II “poziom zaawansowany   2019/2020 r , mgr inż. Agata Kokocińska-Kusiak / lek.wet. Martyna Woszczyło – Warszawa
 • Mediator sądowy i pozasądowy współpracujący z Fundacją Porozumienia Społecznego i Integracji IMPULS w Szczecinie,

Wybiórcze certyfikaty

O mnie
O mnie
O mnie
O mnie
O mnie
O mnie
O mnie
O mnie
O mnie
O mnie
Bezpieczeństwo i zaufanie, tak buduje się dobrą relacje z psem 🙂
O mnie
Owczarka i ja w pracy 🙂
O mnie
Ja i moja Tokyo na zajęciach grupowych:) Grupa poza kadrem 🙂
O mnie
Skupienie uwagi na biegu po Tozobus 🙂
O mnie
Szkolenia Grupowe- Ja jako instruktor oraz moja asystentka Tokyo Biały Owczarek Szwajcarski